Od października uruchomiono sprzedaż węgla brunatnego

Mimo dotychczasowego zakazu sprzedaży i palenia w piecach węglem brunatnym, od października uruchomiono sprzedaż tego surowca. Będzie go można używać do 30 kwietnia 2023 roku.

 

Od października można kupować węgiel brunatny w Kopalni Bełchatów oraz Turów. Do tej pory jego sprzedaż dla klientów indywidualnych była wstrzymana. To z kolei związane było z zakazem palenia w domowych piecach węglem brunatnym, który jest bardziej zanieczyszczony, niż węgiel kamienny i znacznie mnie kaloryczny.

W związku z sytuacją geopolityczną związaną z wojną na Ukrainie, uznano, że zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych. Sejm RP odwiesił zakaz i zniósł kary za palenie węglem brunatnym w piecach. Będzie go można używać do kwietnia 2023 roku.

 

– Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku – informuje Grupa PGE.

Sprzedaż tego rodzaju paliwa została uruchomiona przez koncern PGE GIEK w dwóch kopalniach, w Bełchatowie i Turowie. Gospodarstwa domowe, które zgłosiły w składanej deklaracji CEEB węgiel jako źródło ogrzewania mogą zakupić węgiel brunatny w limicie od dwóch do sześciu ton po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

– Sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów. Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania – dodaje Grupa PGE.

 

Cena tony węgla brunatnego z kopalni Bełchatów:

  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 0 mm – 80 mm – 191,51 zł (brutto),
  • węgiel brunatny sortowany o parametrach 80 mm – 300 mm – 305,56 zł.

 

Cena tony węgla brunatnego z kopalni Turów:

  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 0 mm – 40 mm (miał) – 327,18 zł
  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 40 mm – 80 mm (orzech) – 388,68 zł
  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 80 mm – 300 mm (kęsy) – 494,46 zł

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Co następne? Opony?

Qwerty
Qwerty
1 rok temu

Jest ostrzeżenie, ze nie można palić nim w piecach węglowych.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Qwerty

To w jakich tym palić? Gazowych, czy olejowych 🤔?

Wojtuś
Wojtuś
1 rok temu

Powinni kupywac go ci co dostali dopłatek węglowy-było by to sprawiedliwe, a ci co nie dostali powinni mieć pierwszeństwo do zakupu pełnowartościowego węgla-co wy na to???

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Wojtuś

Niech tym pali Baba Jaga w piecu. Do normalnych, domowych pieców to się nie nadaje. Pisowskie cwaniaki przespały sprawę z węglem i teraz ratują dupę czym się da.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Twoja dupa już nie do odratowania . Przegwizdana na orlika pod blaszakami

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

O moją dupę to się kozi bobku nie martw.

By to ch..
By to ch..
1 rok temu

A moze postrzelać do górników ?! Może zamknąć wszystkie kopalnie ?!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  By to ch..

Po pierwsze, to Marołusz z Anżejem mówili, że wungla mamy na 200 lat. A jednocześnie w Polsce wydobycie spodalo, po drugie rósł na potęgę import ruskiego węgla.

A po drugie, to przed 2015 rokiem w Polsce wiatraki rosły jak grzyby po deszczu. Rajdowa Becia wszystko zablokowała. Później Matolusz uwalił fotowoltaikę. No i teraz prądu brakuje. Więc trzeba palić więcej węgla. Którego jest za mało…

Artur
Artur
1 rok temu

Wiatraki to będą budowane na morzu i to ma sens, a nie ludziom pod domami co nie jest zdrowe. Pozdrawiam

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Artur

A nie jest zdrowe bo co?

Daniel
Daniel
1 rok temu

Chyba kiepsko z węglem jest skoro pozwalają palic brunatnym.

Hanna
Hanna
1 rok temu

a nie lepiej zapytać GDZIE jest polski węgiel kamienny? wydobycie ok 4 miliony ton miesięcznie. od marca 2022 r wydobyto ok 32 MILIONY ton. energetyka konsumuje ok 38% (na razie nie ogrzewano bloków), zużycie na opał dla domów to ok 17% zużycia. to gdzie węgiel? gdzieś pojechał??