Od 1 października 2023 r. akcyza na cydr oraz inne alkohole wytworzone na bazie jabłek i gruszek, zawierające nie więcej niż 5 proc. objętości alkoholu, będzie wynosiła zero złotych. Obecna stawka to 97 zł za hektolitr gotowego wyrobu. Projekt nowelizacji już jest w Sejmie.
Prace nad obniżeniem akcyzy na cydr były zapowiadane od lat. Obecnie temat wrócił do oficjalnego planu pracy ministerstwa.
Zaangażowanie w rozwój kategorii cydru może, zdaniem branży, wpłynąć na pozytywną promocję polskich wyrobów za granicą.
– Zerowa stawka akcyzy dla cydru to krok milowy w rozwoju tej kategorii napojów w Polsce. Cydr jest pod ogromną presją piwa, które ma niższą akcyzę i znacznie niższe koszty produkcji. Dodatkowo konkurencyjność piwa wzrasta, ponieważ może ono być reklamowane, a cydr nie, nawet jeśli ma taką samą zawartość alkoholu – mówi Jakub Nowak, prezes firmy JNT Group.
Producenci zwracają uwagę na wysoką jakość cydru wytwarzanego w Polsce.
– Warto podkreślić, że polskie cydry charakteryzują się znacznie wyższym udziałem owoców niż cydry produkowane w większości krajów europejskich – stwierdza z kolei, Grzegorz Bartol, wiceprezes firmy Bartex.
Brak obowiązku oznaczania znakami skarbowymi akcyzy to także ukłon w kierunku małych, lokalnych wytwórców, dla których otrzymanie wszelkich zezwoleń stanowiło wyzwanie logistyczne.
ren