Od marca 500+ dla osób niepełnosprawnych obejmie więcej osób

1 marca 2022 roku weszły w życie zmiany dotyczące progu uprawniającego do świadczenia 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Więcej osób będzie mogło się ubiegać o dodatkowe środki finansowe.

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało że, od 1 marca wzrósł próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tak zwanego 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Od tego miesiąca będzie ono przysługiwało osobom, które otrzymują miesięcznie świadczenia do 1896,13 zł brutto.

 

– Wysokość świadczenia zależy od łącznej wysokości przysługujących danej osobie świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. W ubiegłym roku próg uprawniający do świadczenia wynosił 1772,08 zł brutto miesięcznie. Od marca bieżącego roku został on podwyższony o ponad 124 zł, do kwoty 1896,12 zł brutto. Przy wypłacie tego świadczenia ma zastosowanie zasada złotówka za złotówkę – informuje ministerstwo.

Podwyższenie tego progu związane jest ze zmianami w ustawie, które wprowadzają stały mechanizm waloryzacji progu.

– Będzie on waloryzowany corocznie od 1 marca takim wskaźnikiem, jakim waloryzowane są renty i emerytury – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments