Od lipca skarbówka będzie mogła prześwietlić nasze konta bankowe

Od lipca 2022 roku Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła prześwietlić konto bankowe każdego obywatela Polski. W chwili obecnej było to możliwe jedynie w przypadku tzw. podejrzanych podmiotów.

 

W związku z nowelizacją ustawy podatkowej Krajowa Administracja Skarbowa od lipca 2022 roku będzie miała możliwość zażądania danych o stanie finansowym obywateli Polski, od banków, w których prowadzone są ich konta bankowe. Dane te będą zawierać informacje o liście rachunków bankowych, zgromadzonych na nich środkach finansowych, a także o wszelkich wpłatach i wypłatach z kont oraz zaciągniętych kredytach i celach, na jakie pieniądze zostaną przeznaczone.

 

Jak informuje Rzeczpospolita, szef KAS Bartosz Zbaraszczuk zapewnił, że „podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej”. Zmieniony przepis nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny.

KAS będzie sprawdzać tylko tych, wobec których podejrzewa się, że ukrywają swoje dochody lub prowadzą nierejestrowaną działalność gospodarczą, z której nie rozliczają się z fiskusem.

Ponieważ przepisy budzą sporo kontrowersji, Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada, że rząd ponownie je analizuje i nie wyklucza ich zmiany.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
21 dni temu

Bardzo dobrze że będą kontrolować konta, Kasia mówiła że dobrze

krzysiek
krzysiek
21 dni temu

skur@%#@ tylko biednym ludziom chcą dokuczać, niech siebie pilnują. dobra robota w państwówce… zawód: dokuczanie ludziom

Ait
Ait
21 dni temu

Kure**** na każdym kroku

Dawid
Dawid
20 dni temu

Ludzie powinni wyjść na ulice. Nie jesteśmy niewolnikami!!!