Od kwietnia koniec obowiązku odrabiania prac domowych w szkole podstawowej. Minister podpisała rozporządzenie

Minister Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie dotyczące prac domowych oraz oceny klasyfikacyjnej z religii i etyki. Od kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane.

 

Od kwietnia w szkołach podstawowych nie będzie prac domowych w klasach I-III – z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą – a w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane.

– Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, realizowanie swoich pasji i odpoczynek – wyjaśnia minister Barbara Nowacka.

Zgodnie z rozporządzeniem:

  • w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.
  • w klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych zadawanych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.

Zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych.

Nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych, czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji itp.

Ponadto rozporządzenie wprowadza – od września br. – rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii, do średniej ocen rocznych.

Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw RP.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stara
Stara
1 miesiąc temu

Bardzo dobre zmiany. Brawo

Avatar
Avatar
1 miesiąc temu

Teraz będą analfabeci
Era debilyzmu.

Właściwa osoba
Właściwa osoba
1 miesiąc temu

Nareszcie oświata doczekała się kompetentnej i wykształconej ministry. Nie jakiegoś politycznego dzbana tumana z nadania.

Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Przecież wiadomo że ciemną masą się lepiej rządzi. Takiemu chłystkowi wystarczy że się nażere, popije, przy ćpa i bzyknie i zawsze zagłosuje na tego co mu to możliwie. Ktoś kto trochę wymaga od niego i każe być odpowiedzialny to wróg i j***ć go. To obraz edukacji UE na przyszłość

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Mirek

W wieli krajach, gdzie edukacja jest z pewnością na wyższym poziomie niż u nas, prac domowych nie ma. I jakoś dają radę.

Podobnie z sześciolatkami w szkole. W większości krajów Europy sześciolatki jakoś dają sobie radę w szkolnych ławach, a u nas pisowscy musieli wszystko pozmieniać po swojemu.

Edek
Edek
1 miesiąc temu

Ty nie rozumiesz świata, czujesz się mały wobec ludzi zachodu ale więc że obecny kryzys i wiele bardzo wątpliwych tez jak ocieplenie czy Covid to efekt cywilizacji zachodu.Kult zniewolenia jest tak wielki że wystarczy aby elity UE rzuciły jakieś ochłapy lub dały ci kredyt a wykształceni tracą poczucie rzeczywistości, o przyzwoitości, honorze, potriotyzmie już nie mówię bo tego się ich nie uczy a w trzewiach mają gąbkę.