Od jutra można składać wnioski o wakacje kredytowe

Od piątku, 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe. Z możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu mogą skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt w złotych na cele mieszkaniowe.

 

Wakacje kredytowe to swego rodzaju „urlop” od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty. Mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Zgodnie z ustawą pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

 

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki: zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Warto dodać, że okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe można wziąć tylko wtedy, kiedy kredyt dotyczy nieruchomości, w której sami mieszkamy. W przypadku kredytu na mieszkanie, które komuś wynajmujemy, urlopu od spłaty nie będzie.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
17 dni temu

I jutro strony bankowe niemal jak PGG od węgla…. this page is unanavaible…

karol
karol
17 dni temu

Dla większości to jedyne wakacje w tym roku.