
Od dziś można zastrzec swój PESEL. Jak to zrobić?
Od piątku, 17 listopada obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL. To skutek przyjętej ustawy, która ma ograniczyć skutki kradzieży tożsamości.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości daje obywatelom możliwość zastrzeżenia numeru PESEL.
Od piątku będzie mógł tego dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL za pomocą e-usługi w aplikacji mObywatel. Będzie tam usługa „Zastrzeż PESEL”. Będzie można to też zrobić osobiście w urzędzie gminy, w banku krajowym, spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej lub na poczcie.
– Ustawodawcy w ten sposób chcą podjąć walkę z wyłudzaniem środków finansowych poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody. Zwalczane w ten sposób ma też być zjawisko tzw. SIM swappingu, czyli wyrabiania duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do nielegalnego autoryzowania transakcji – informuje PAP.
Od czerwca 2024 roku banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.
ren
Na razie zastrzeganie działa tylko przez stronę mobywatel.gov.pl Pan minister ogłosił na „X”, że przez aplikację zacznie działać dopiero od około 15. grudnia.