Od dziś można zastrzec swój PESEL. Jak to zrobić?

Od piątku, 17 listopada obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL. To skutek przyjętej ustawy, która ma ograniczyć skutki kradzieży tożsamości.

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości daje obywatelom możliwość zastrzeżenia numeru PESEL.

Od piątku będzie mógł tego dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL za pomocą e-usługi w aplikacji mObywatel. Będzie tam usługa „Zastrzeż PESEL”. Będzie można to też zrobić osobiście w urzędzie gminy, w banku krajowym, spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej lub na poczcie.

– Ustawodawcy w ten sposób chcą podjąć walkę z wyłudzaniem środków finansowych poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody. Zwalczane w ten sposób ma też być zjawisko tzw. SIM swappingu, czyli wyrabiania duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do nielegalnego autoryzowania transakcji – informuje PAP.

Od czerwca 2024 roku banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
13 dni temu

Na razie zastrzeganie działa tylko przez stronę mobywatel.gov.pl Pan minister ogłosił na „X”, że przez aplikację zacznie działać dopiero od około 15. grudnia.