Od 2023 roku wzrasta abonament RTV. KRRiT podała nowe stawki

Od 2023 roku, o 10 procent wzrośnie abonament radiowo – telewizyjny. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała nowe stawki.

 

Abonament radiowo – telewizyjny to obowiązkowa opłata, którą ponoszą właściciele radioodbiorników oraz posiadacze telewizorów niezależnie od tego, czy mają podpisana umowę z dostawcą telewizji czy też nie. Ustanawia ją Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Od 2023 roku opłata wzrośnie o około 10 procent. Podano nowe stawki. Te wyniosą:

  • za używanie odbiornika radiofonicznego – 8,70 zł wobec 7,50 zł w 2022 roku,
  • za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego – 27,30 zł wobec 24,50 zł w 2022 roku.

 

Tak jak w latach ubiegłych opłata abonamentowa może być tańsza, jeśli obywatele zdecydują się zapłacić ją z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Osoby, które postanowią nie uiszczać opłaty mogą spodziewać się kary finansowej. Wynosi ona trzydziestokrotność miesięcznej kwoty opłaty abonamentowej. Obecnie jest to 735 złotych, a od 2023 roku wyniesie 819 złotych.

Z opłat abonamentu RTV zwolnione są osoby, które ukończyły 75. rok życia lub są zaliczone do I grupy inwalidzkiej, a także weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Osoby, które ukończyły 60 lat i uzyskały już prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia także nie muszą płacić abonamentu rtv.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
22 dni temu

oczywiscie drenowanie kasy cd… do tego płącimy jako podatnicy ok 2 lilardy pln na państwową propagandę. do tego ci co skusili się na 'dopłąty’ do telewizora i dekodera aby odbierać dvbt2 zostaną wpisani na listę abonentów.

michał
michał
21 dni temu

Pisowska propaganda kosztuje! Nie wystarczają już dwu miliardowe dotacje zatwierdzone przez Dudę? Może czas to badziewie sprywatyzować?

Zenek
Zenek
20 dni temu

Ja pier***….. Żeby płacić za to że mam telewizor pomimo że nie oglądam telewizji. No cóż za luksusy trzeba płacić. A może jeszcze abonament od pralki i lodówki?