Od 1 maja wzmożony ruch kolumnowy samochodów wojskowych na terenie kraju. Wojsko apeluje o rozwagę

Przez miesiąc, począwszy od 1 maja, polskimi drogami przejadą kolumny pojazdów wojskowych. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje o niepublikowanie zdjęć i informacji na temat przebiegu ćwiczeń.

 

– Od niedzieli, 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia #SiłyZbrojneRP – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach ćwiczeń do końca maja na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego odbędzie się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Przejazd będzie traktowany przez uczestników ćwiczeń jako trening przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, a także koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

 

– Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi – dodaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojsko Polskie apeluje także do społeczeństwa, aby chroniło dane i nie publikowało w internecie informacji oraz zdjęć związanych z ćwiczeniami.

 

– Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – apeluje.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
7 miesięcy temu

No tak… nie rób zdjęć bo Wladymir zobaczy. Do panów generałów- satelity robią foty kolumny wojsk gdziekolwiek na świecie. Starlinki wiedzą czy żołdak pierdnął… od miesiąca kolumna wojskowa 60km zmierza do Kijowa, etc…