Od 1 listopada więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej cytologii

W ramach bezpłatnego programu badania cytologiczne powinny być wykonywane co 3 lata oraz co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka). Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków.

 

Od 1 listopada br. do programu profilaktyki uprawnionych będzie więcej kobiet. Chodzi nie tylko o rozszerzenie programów badań mammograficznych, które od 1 listopada będą mogły wykonać panie w wieku 45 – 74, ale także bezpłatnych badań cytologicznych, które będą przysługiwać kobietom w wieku 25 – 64 lata.

Badaniem cytologicznym określa się pobranie komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Wymazy cytologiczne są bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Badanie to pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, gdy nie występują żadne objawy. Dotąd mogły wykonać ją bez skierowania panie w wieku 25 – 59 lat, które w ciągu 3 ostatnich lat nie robiły tego badania.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments