Od 1 lipca kolejne zmiany w systemie podatkowym

Od 1 lipca 2022 roku wejdzie w życie nowy program „Niskie Podatki”. Ma uprościć i ustabilizować system podatkowy w Polsce.

 

W poniedziałek, 20 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Konstantego Radziwiłła, wojewody mazowieckiego oraz Wojciecha Pawlaka, dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie dotycząca nowych przepisów podatkowych w ramach programu „Niskie Podatki”.

– Z uwagi, że kwestie podatkowe w ramach Polskiego Ładu budziły kontrowersje, rząd dokonał szereg poprawek, które od 1 lipca będą wdrażane. Szereg rozwiązań prorodzinnych, kwota wolna od podatku w wys. 30 tys. zł to niektóre rozwiązania, które pozostaną. Od przyszłego tygodnia ruszają szkolenia, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać i zapoznać się z nowymi zasadami – mówił podczas konferencji Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

 

 

Obniżona stawka podatkowa

Jedną z głównych zmian, jakie zostaną wprowadzone od 1 lipca to obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc., a także przywrócenie w części odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową dla przedsiębiorców, którzy wcześniej zdecydowali się na podatek liniowy lub ryczałt.

 

Bez ulgi dla klasy średniej

Rząd zamierza zrezygnować z ulgi dla klasy średniej, a w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla swoich podatników korzystną formę rozliczenia, uwzględniając także tę ulgę lub zmienione od 1 lipca zasady.

 

Prorodzinne zmiany

W nowym programie znalazły się także prorodzinne zmiany. Rząd przywraca możliwość wspólnego rozliczenia się z dziećmi dla osób samotnie je wychowujących. Wrośnie limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko, bez utraty tak zwanych preferencji podatkowych przez rodziców do kwoty 16 061,28 złotych w 2022 r.

– Ustawa uznaje również rentę rodzinną za dochód dziecka, który nie podlega doliczeniu do dochodów rodziców – dodaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Eksperci z Urzędów Wojewódzkich przeprowadzą szkolenia podatkowe online, a także mają odpowiadać na wszystkie pytania osobiście lub telefonicznie.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments