
Ochrona dłoni – o czym pamiętać przy wyborze rękawic ochronnych?
Wykonywanie czynności manualnych wiąże się z ryzykiem skaleczenia, uderzenia czy oparzenia. Właśnie dlatego warto zadbać o prawidłowe zabezpieczenie dłoni i sięgnąć po rękawice ochronne. Jak jednak wybrać te właściwie? Na co zwrócić uwagę? Jakie czynniki są najważniejsze? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Niezbędne wyposażenie przy wielu pracach, czyli przed czym chronią rękawice ochronne
Rękawice to środki ochrony indywidualnej, które zapewniają bezpieczeństwo i higienę pracy w każdych warunkach. Z tego powodu znajdą zastosowanie zarówno w przypadku osób wykonujących konkretne zawody wiążące się z ryzykiem urazu dłoni, jak i dla domowych majsterkowiczów czy nawet osób wykonujących inne, codzienne czynności. Jest to również asortyment ochrony dłoni dla pracowników laboratoriów, pomieszczeń sterylnych i naukowych placówek badawczych.
Wszystko dlatego, że wybór w tej kategorii jest ogromny – począwszy od zwykłych rękawic nitrylowych po odporne na działanie ostrych przedmiotów, czy wysoką temperaturę. Wystarczy zresztą spojrzeć na asortyment marki Ansell czyli prawdziwego światowego lidera w projektowaniu, rozwoju, produkcji oraz sprzedaży wyrobów ochronnych. Nie bez powodu w ofercie Ansell znajdziemy szeroką gamę rękawic.
Jak dobrać rękawice ochronne?
Dobór rękawic ochronnych jest ściśle związany ze specyfiką pracy do której będą wykorzystane. A dokładniej mówiąc, należy określić klasę ochronności na którą składa się: ochrona mechaniczna lub ochrona przed cieczami i substancjami chemicznymi. To jednak dopiero pierwszy krok, bo wspomniane grupy również dzielą się na kolejne podkategorie. Dzięki temu z łatwością znajdziesz interesujący Cię wariant.
Możesz również wyszukać odpowiednie rękawice ochronne, biorąc pod uwagę specyfikę ich zastosowania: np. rękawice jednorazowe, spawalnicze, antywibracyjne, antystatyczne i montażowe.
W dobrych sklepach z odzieżą BHP rękawice dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do potrzeb swoich lub Twoich pracowników. Warto przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia. Można zaliczyć do nich m.in. bezszwową i ergonomiczną konstrukcję – jej celem jest polepszenie komfortu użytkowania i ograniczenie zmęczenia dłoni.
Normy europejskie i specyfikacja rękawic ochronnych
Artykuły BHP określone są normami europejskimi, dlatego warto przed zakupem przyjrzeć się dokładnemu opisowi i oznaczeniom konkretnych produktów. Wymagania ogólne dla rękawic ochronnych określa EN 420:2003, parametry rękawic chroniących przed zagrożeniami mechanicznymi znajdziesz w normie EN 388:2016, natomiast informacje odnośnie rękawic chroniących przed gorącem zawarte są w EN 407:2004.
Normy precyzują wymagania ogólne, poziomy skuteczności i sposoby oznakowania rękawic ochronnych. Są wyznacznikiem, który pomaga wybrać właściwe środki ochrony indywidualnej zgodne z BHP. Podstawowa zasada jest prosta: jeśli dany produkt nie spełnia norm wymaganych w danym rodzaju pracy, to dla własnego bezpieczeństwa ich nie kupuj.
Wybierz certyfikowane produkty
Artykuły BHP to produkty certyfikowane, a przynajmniej takie powinny być. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy wybrane rękawice ochronne są oznaczone symbolem CE. Na rękawicach znajdziesz też piktogramy, które odpowiadają parametrom zapisanym w normach europejskich. Nie musisz więc posiadać ich pełnej specyfikacji, aby określić do jakich prac są przeznaczone.
Jedno jest natomiast pewne – wybór ma ogromne znaczenie dla poziomu Twojego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego sięgaj tylko po produkty dostosowane do Twoich potrzeb, a przy tym zgodne ze standardami europejskimi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Rena-Pol – ekspertami z zakresu i akcesoriów BHP wykorzystujących nowoczesne rozwiązania i zgodnych z obowiązującymi normami.