Obywatele Ukrainy powoli trafiają na lokalny rynek pracy. Ilu znalazło zatrudnienie w powiecie przasnyskim?

Obywatele Ukrainy powoli trafiają na rynek pracy. Tak dzieje się również w powiecie przasnyskim. Do tej pory zatrudnienie znalazło już 15 osób, kolejnych 10 zarejestrowało się jako osoby bezrobotne.

 

Wojna na Ukrainie trwa już od ponad miesiąca. Każdego dnia do Polski przybywają uchodźcy. Niektórzy spośród nich, swoje miejsce znaleźli w powiecie przasnyskim. Choć w naszym regionie nie ma wielu dużych  zakładów pracy, to kilkunastu osobom udało się już znaleźć zatrudnienie.

 

Z rozmowy z Jadwigą Żuber, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu dowiedzieliśmy się, że urząd odebrał od pracodawców 15 zgłoszeń o zatrudnieniu osób z Ukrainy. 13 osób pracę znalazło w przedsiębiorstwie Kross.

Dodatkowo 10 osób, które chcą szybko trafić na rynek pracy, zarejestrowało się w przasnyskim PUP-ie jako osoby bezrobotne. Wśród nich jest 8 kobiet i 2 mężczyzn. Jeśli chodzi o przedział wiekowy to dwie kobiety są w grupie do 30. roku życia, zaś pozostali to osoby w wieku od 30 do 50 lat.

 

Ze względu na liczne pytania, PUP przygotował kompendium wiedzy, która posłuży pracodawcom oraz mieszkańcom, goszczącym uchodźców

 • Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez żadnych dodatkowych formalności.
 • Pracodawca ma obowiązek w ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy zgłosić ten fakt do powiatowego urzędu pracy poprzez system elektroniczny praca.gov.pl.
 • Obywatel Ukrainy, który wcześniej legalnie pracował w Polsce (np. na podstawie zezwolenia lub oświadczenia) nie musi nic robić, aby dalej legalnie pracować u tego pracodawcy. Jeśli chce zmienić pracodawcę nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia. Wystarczy zgłoszenie opisane powyżej.
 • Obywatel Ukrainy, który od 24 lutego br. korzysta ze specjalnych uprawnień oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy.
 • Rejestracja obywateli Ukrainy odbywa się w oparciu o ustawę z dnia 24 lutego 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, które będzie stosowane odpowiednio.
 • W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zgodnie z § 8 ust. 5 ww. rozporządzenia starosta, mając na uwadze obiektywne okoliczności lub przeszkody uniemożliwiające przedłożenie kompletu dokumentów oraz przekazanie wymaganych danych, może wyrazić zgodę na rejestrację jako „bezrobotny” albo „poszukujący pracy”. Dlatego powiatowe urzędy pracy, bez żadnych przeszkód, mogą rejestrować obywateli ukraińskich nieposiadających kompletu dokumentów jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy. Osoby te jednak muszą wylegitymować się i potwierdzić swoją tożsamość.
 • Jako osoby bezrobotne mogą rejestrować się kobiety powyżej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia.
 • Otwarcie rynku pracy dla obywateli Ukrainy umożliwia szerokiej grupie osób podjęcie zatrudnienia, również za pośrednictwem urzędów pracy. Dlatego osoby, zgłaszające się do rejestracji jako bezrobotne, nie muszą potwierdzać posiadania własności rolnej w Ukrainie. Urząd pracy nie wymaga potwierdzania tego typu informacji.
 • Obywatele Ukrainy, ubiegający się o zasiłek dla bezrobotnych, muszą spełnić takie same wymogi jak obywatele Polski.
 • Obywatele Ukrainy mogą korzystać z usług rynku pracy tak jak Polacy, w szczególności mogą korzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń. Ustawa umożliwia obywatelom Ukrainy swobodny dostęp do instrumentów rynku pracy, aktywnych form pomocy oraz skierowanie do zatrudnienia za pośrednictwem urzędów pracy.

 

Prowadzenie działalności gospodarczej:

 • Obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie w Polsce na podstawie ustawy z dnia 12 marca o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele Polscy. Jedynym warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej jest uzyskanie numeru PESEL.

 

Ubezpieczenie zdrowotne:

 • Każdy obywatel Ukrainy, który po 24 lutego przebył do Polski, ma zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach co obywatele Polscy. Oznacza to, że bez przeszkód, za darmo może korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wszelkich zlecanych badań diagnostycznych oraz leczenia szpitalnego.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kilor
kilor
8 miesięcy temu

Można?Mozna,jak ktos chcę…u Nas niektórzy siedzą,biora socjal i narzekają….a ,że mało,za cięzko….

Konowal
Konowal
8 miesięcy temu
Reply to  kilor

a mogą startować na burmistrzów i radnych? Albo zastąpić lokalnych prezesów?

Pewnie robiliby to Samo ale za mniejsze pieniądze 🤣

Jan
Jan
8 miesięcy temu

Już niedługo z tego zachwytu nad Ukraińcami będziecie rozpaczać Odbije się wam to czkawką

Mieszkanka
Mieszkanka
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

Można pomagać, ale bez przesady. Nie kosztem swojego państwa i swoich obywateli… A może tak o nas zaczęli by dbać… Ludziom pracującym podwyższa podatki, bo w końcu ktoś musi utrzymywać tych wszystkich gości 🙂

Artur
Artur
8 miesięcy temu
Reply to  Mieszkanka

Z 15 osób 13 poszło do Krosu, z tego co wiem te wakaty były od bardzo dawna i jakoś nie było chętnych. Na budowach też są wolne miejsca, przy kładzeniu kostki także, więc praca jest. Podatek dochodowy od lipca z 17 na 12 procent, a to że ceny przez wojnę będą rosły to trudno, zawsze to lepiej niż uczestniczyć w wojnie. Pomaganie nie jest obowiązkowe, to dobra wola ludzi

myto
myto
8 miesięcy temu
Reply to  Mieszkanka

Naszym mieszkańcom ciągle mało , lenie zamieńcie się z nimi na sytuację. Oby nie.

Hania
Hania
8 miesięcy temu
Reply to  Mieszkanka

Masz rację niech rząd zacznie pomagać Polakom a później im. Ja rozumiem wojna wojna ale to nie znaczy że oni mogą jeździć po całej Polsce pociągami za darmo tak jak i komunikacja miejską. Dlaczego rząd nie przeznaczy dla najbiedniejszych pieniędzy na jedzenie dla dzieci tak jak dal ukraińskim dzieciom 40 zl na każde dziecko na dzień