Obwodnica Chorzel nie będzie dokończona? Zapytaliśmy starostwo

Były starosta Zenon Szczepankowski poinformował ostatnio, że obwodnica Chorzel może nie zostać dokończona. O to na jakim etapie jest budowa zapytaliśmy w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

 

Zdaniem byłego starosty, a obecnego radnego Zenona Szczepankowskiego obwodnica Chorzel może nie zostać dokończona gdyż przedawniło się pozwolenie na budowę i dokumentacja.

– Na sesji Rady Powiatu Przasnyskiego starosta Bieńkowski poinformował radnych, że na obwodnicy Chorzel są do zrobienia jeszcze światła na skrzyżowaniach i oznakowanie, a pozostałe pieniądze unijne, zdobyte jeszcze przez poprzedni zarząd, zostaną zwrócone. Dotychczas nie wykorzystano prawie 5 mln zł na obwodnicę i ok. 6 mln zł na dokończenie trzech wyjazdów ze strefy na drogę krajową nr 57 oraz fragmentu drogi okalającej strefę wzdłuż bocznicy kolejowej. Obwodnica nie zostanie dokończona w okolicy Opaleńca na odcinku 490 m. To oznacza, że Chorzele nadal będą zakorkowane przez brak 490 m drogi. Przez prawie dwa lata Bieńkowski przyjeżdżał na sesję Rady Miejskiej w Chorzelach i opowiadał, że na ten odcinek nie ma dokumentacji, pozwolenia na budowę i jest to zaniedbanie poprzedniego starosty – napisał Zenon Szczepankowski w mediach społecznościowych.

 

– Kiedy, po wielu procedurach i odmowach udzielenia informacji publicznej, wydobyłem i ujawniłem dokumenty potwierdzające istnienie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, kompletną dokumentację techniczną i księgi wieczyste z wykupu działek pod budowę drogi okazało się, że one zdążyły się już przedawnić. Wszelka dokumentacja była, ale została utajniona do czasu, aż się przedawniła. To jest istny sabotaż względem Chorzel – stwierdził.

 

Starostwo Powiatowe: Wszelkie pozwolenia są ważne

– To nie prawda, że przedawniło się pozwolenie na budowę i dokumentacja w sprawie budowy drogi powiatowej 3249W, zwanej potocznie „obwodnicą Chorzel”. Decyzja o pozwoleniu na budowę jest ważna jeszcze przez 3 lata od momentu wykonania ostatnich prac budowlanych, o czym radny Szczepankowski powinien doskonale wiedzieć jako były włodarz powiatu, który przez 20 lat wydawał decyzje o pozwoleniu na budowę – wyjaśnia Magdalena Kowalewska, Kierownik Referatu Rozwoju, Aktywizacji Biznesu i Promocji ze Starostwa Powiatowe w Przasnyszu.

Zdaniem powiatu nie ma też mowy o zwracaniu milionów, o których wspomina Zenon Szczepankowski. – Powiat nie będzie musiał zwracać pieniędzy, o których mowa. Zacznijmy od tego, że na wskazanym terenie Powiat Przasnyski realizuje dwa odrębne projekty unijne, które łączą się tylko terytorialnie, ponieważ pozyskane na oba cele środki muszą być ściśle przyporządkowane do danego projektu i wykorzystane zgodnie z jego założeniami. W przypadku projektu o nazwie „Budowa układu drogowo-infrastrukturalnego terenów inwestycyjnych PSG Chorzele. Połączenie z kolejową siecią TEN-T”, który dotyczy budowy drogi powiatowej 3249W wraz z mostem na rzece Orzyc Powiat Przasnyski przeprowadził dwa przetargi: na budowę mostu oraz na wykonanie części drogowej. W przypadku drugiego przetargu, dzięki gospodarności powiat zaoszczędził na nim 5 milionów złotych, wybierając wykonawcę, który zaproponował konkurencyjną cenę. Zaoszczędzone 5 milionów złotych może zostać wykorzystane wyłącznie na prace związane z projektem budowy tej konkretnej drogi powiatowej – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Wspomniane przez Pana Zenona Szczepankowskiego „3 wyjazdy na drogę krajową 57”, czyli inaczej skrzyżowania, nie są częścią drogi powiatowej. Za skrzyżowania dwóch lub trzech dróg zgodnie z prawem odpowiada zarządca drogi nadrzędnej. W przypadku skrzyżowania w miejscowości Rembielin, gdzie łączą się: droga krajowa 57, droga wojewódzka 616 i droga powiatowa 3249W (choć jeszcze nie została przyłączona do sieci dróg),  nadrzędnym zarządcą skrzyżowania jest GDDKiA. Instytucja ta odpowiada za przyłączenie do swojej sieci dróg drogi niższego rzędu (DP 3249W), o co powiat już dawno wnioskował.  Zgodnie z porozumieniem zawartym między GDDKiA, Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich i Powiatem Przasnyskim ustalono następujący zakres odpowiedzialności dotyczący przebudowy tego skrzyżowania: Powiat Przasnyski przygotował dokumentację projektową, Województwo Mazowieckie przekaże pieniądze na przebudowę i w porozumieniu z GDDKiA zajmie się realizacją przebudowy – dodaje.

 

– Ciężko zatem stwierdzić, na jakiej podstawie radny Szczepankowski chciałby wykorzystać oszczędności  z budowy drogi powiatowej na przebudowę skrzyżowania i włączenie drogi, za które odpowiada GDDKiA. Zaoszczędzone miliony nie przepadną – zostaną wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli na wydatki związane z budową drogi powiatowej DP 3249W. Powiat planuje bowiem zamontować tam m.in. sygnalizację świetlną, na co zgodę musi wyrazić Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Drugim projektem realizowanym na tym terytorium jest „Dyfuzja procesów rozwojowych na terenie Północnego Mazowsza poprzez kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w północnej części powiatu przasnyskiego – Etap III” i tak jak już wspomnieliśmy: nie można dowolnie „przerzucać” środków między dwoma różnymi projektami unijnymi – dodaje.

Dokumentacja dotycząca zadania pod nazwą „Budowa drogi powiatowej PSG PCH 1 Chorzele do miejscowości Opaleniec” realizowanego w projekcie inwestycyjnym „Budowa układu drogowo-infrastrukturalnego terenów inwestycyjnych PSG Chorzele. Połączenie z kolejową siecią TEN-T” – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Powiatowy Zarząd Dróg – również ma być nadal aktualna.

– Tak jak wspomnieliśmy decyzja o pozwoleniu na budowę jest ważna jeszcze przez 3 lata – komentuje Magdalena Kowalewska.

 

ren

guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
4 dni temu

Ważne pozwolenie na budowę? Przecież jeszcze w maju br. starostwo twierdziło, że obwodnica Chorzel została ukończona: https://www.infoprzasnysz.com/powiat-twierdzi-ze-obwodnica-chorzel-zostala-ukonczona-dlaczego-nie-spelnia-swojego-zadania/

Zenek
Zenek
4 dni temu
odpowiada  Mati

A czy jest coś takiego. Nie budował tego nikt nawet Zenon. Nazwa jest potoczna wymyślona w celach propagandowych przez byłych włodarzy. A czemu bo Marszałek nie dał by kasy na obwodnicę. A tak z ciekawości ciekawe czy na te 490 metrów było dofinansowane. A i jeszcze jedno mnie ciekawi ile czasu mieli na realizację zanim odeszli a nie zrobili. O to nikt nie pyta?

activ
activ
3 dni temu
odpowiada  Zenek

Tygodnik Ostrołęcki 3 września 2017 „Prawie 40 mln zł dostanie Starostwo Powiatowe w Przasnyszu na budowę obwodnicy Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych Elżbieta Szymanik, starosta przasnyski Zenon Szczepankowski i członek powiatu Piotr Sekuna.” Tygodnik Ostrołęcki 27 listopada 2015 „– Jedna z ostatnich kontroli unijnych, dzięki swojej bardzo dobrej ocenie, istotnie przyczyniła się do zwiększenia dotacji na budowę strefy gospodarczej w Chorzelach – mówi starosta, Zenon Szczepankowski.Starosta dodaje, że powiat przasnyski ma szansę otrzymać dodatkowe środki z budżetu państwa i z funduszy unijnych na kontynuację budowy strefy gospodarczej w Chorzelach w wysokości… Czytaj więcej »

Zofja
Zofja
4 dni temu

Póki nie utwardzimy hybrydy w lampie możemy dokonywać ewentualnych zmian i poprawek. – dodaje nasza rozmówczyni.

Arek
Arek
4 dni temu
odpowiada  Zofja

Marku śmieszne fchuj

Ola
Ola
4 dni temu
odpowiada  Zofja

Ale komuś żal dupę ściska. Ojojoj

Max
Max
4 dni temu

To pokazuje jakim specjalistą jest Zenek. Niby człowiek po budownictwie a prawa budowlanego nie zna. Śmiechu warte

Dixy
Dixy
4 dni temu
odpowiada  Max

Może wieczorówkę kończył 🤣🤣

Hubo
Hubo
4 dni temu
odpowiada  Max

Chyba pracownik starostwa się odezwał. A Zenkowi nawet do pięt nie dorastasz.

Alo
Alo
4 dni temu
odpowiada  Hubo

Zenek jest gitem

Maria
Maria
4 dni temu

Starostwo zdecydujcie się. Skończona czy nie?

MARTA
MARTA
4 dni temu

Czemu powiat nie chciał wydać dokumentów radnemu? Czyżby coś ukrywał?

Jurek
Jurek
4 dni temu

Ta Pani która jest kierownikiem referatu rozwoju zapomniała dodać że oszczędność wzięła się z tego, że projekt tej drogi został okrojony i wykonany niezgodnie z wcześniejszym planem. A pro po pozwolenia, to faktycznie ono się już przedawniło, i żeby ten kawałek 490m teraz zrobić, trzeba procedurę wykonać od nowa.

Zenek
Zenek
4 dni temu
odpowiada  Jurek

Ja na waszym miejscu to bym do MJWPU wystąpił to odpowiedź dostaniecie czy zrobili cały odcinek czy nie. A wy jak barany biegacie na pastwisku bez pasterza. A Marszałek prawdę wam powie.

Adam
Adam
4 dni temu

Tak czy inaczej za obecnego starosty obwodnicą Chorzel nie pojedziemy, za cienki jest żeby to ogarnąć. Na szczęście to jedyna jego kadencja, drugi raz nikt nie da się nabrać.

Jan
Jan
4 dni temu
odpowiada  Adam

Z tego co mi wiadomo to za Zenona była rozkopana i nieruszana most zaczęty i krzakami zarósł. Przydało by sie trochę doczytać. Czy poprostu się nie chce? A slogan obwodnica Chorzel powtarzany jak mantra.

ever
ever
4 dni temu
odpowiada  Adam

Miała, pamiętam być budowana przez Przasnysz, też jakaś kolej transatlantycka ?, czy coś tam jeszcze, ale chyba też się nią nie przejedziemy. Miało być wszystko dopięte na ostatni guzik i mamy ale guzik z pętelką.Trzeba dać im czas może uda im się jakoś rozwiązać korki samochodowe w mieście. A może ich nie widzą, bo tak zaciekle pracują w pocie czoła za biurkiem, a wychodzą tylko wtedy, żeby tu i ówdzie cyknąć sobie fotkę, z tym lub tamtym, coś otworzyć nic nie widząc poza czubkiem swojego nosa, …

Kuzyn Starosty
Kuzyn Starosty
4 dni temu

Bardzo słaby starosta z pewnych źródeł wiadomo ,e ten człowiek nawet nie wie jak dokończyć rozpoczęte inwestycje. Brak wiedzy nie ten stołek. Pozdrawiam

ever
ever
3 dni temu
odpowiada  Kuzyn Starosty

Sorki, ale widać, że coś takiego jak samorząd i jego sens istnienia jest czymś abstrakcyjnym. Tylko w kółko: a, to Jakiś Dyrektor, komisarz, komendant, naczelnik i nic innego, a jeszcze lodowisko i basen – każda inicjatywa zakończona sukcesem. A to przecież nie o to chodzi, żeby się przechwalać tym, czy tamtym, tylko mądrze organizować działania i wszelkie prace i być wiarygodnym. Niech każdy wyznaczy sobie jakiś zakres działania i będzie kompetentny na określone tematy… Trzeba umiejetnie i niezwykle uważnie składać obietnice i deklaracje aby nie było rozbieżności później między, ich realizacją, a realiami w rzeczywistości…

Chorzelak
Chorzelak
3 dni temu

O czym ta rozmówczyni ze starostwa może mieć pojęcie?

Czytelnik
Czytelnik
3 dni temu

Jeśli ktoś zatraca szacunek do samego siebie, często aby poprawić swój wizerunek wzbudzić zainteresowanie publiczności swoją wielkością w czasach w jakich przyszło Nam żyć i funkcjonować najczęściej woli sobie człowieka podporządkować niż zrozumieć. Woli sprawować nad Nim władzę chociażby, po to żeby móc Nim manipulować i żeby mieć wpływy. Nie znosi żadnej krytyki lekceważąc i krzywdząc innych tylko, po to żeby osiągnąć swój cel. Mądrość dzisiaj nie jest widać wartością bardzo cenioną.