Obrzęd poświęcenia wina i modlitwa o uzdrowienie dziś w parafii św. Andrzeja Boboli w Skierkowiźnie

W sobotę 15 stycznia o 19.00 w kościele w Skierkowiźnie odbędzie się Msza Święta i modlitwa o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Jana Apostoła. Podczas nabożeństwa odbędzie się ceremonia poświęcenia wina.

 

– Pamiętajmy o wyjątkowej możliwości poświęcenia wina! Przynieśmy je do kościoła. Barwa i smak – dowolna! W związku z pytaniami – NIE chodzi tu o wino mszalne, ale zwykłe wino, jakie można kupić w sklepie – informuje parafia.

Obrzęd poświęcenia wina umożliwi wiernym skosztowanie wina św. Jana poza kościołem, we własnym domu. Od średniowiecza przypisywano temu winu pewne szczególne walory. Miało zachować od pragnienia, przywracać zdrowie i zachowywać w dobrej tężyźnie. Dziś zwraca się uwagę na duchowy wymiar tego napoju. Symbolikę poświęconego wina ksiądz wyjaśni podczas kazania.

 

– Ze względu na aktualną sytuację nie będzie obrzędu tradycyjnego „podawania” wiernym wina św. Jana do skosztowania. Każdy, kto poświęci wino, będzie mógł to uczynić we własnym zakresie – czytamy na stronie parafii w Skierkowiźnie.

Pijąc poświęcone wino, konieczne jest zachowanie umiaru. Osoby z problemem alkoholowym oraz osoby, które z innych przyczyn nie mogą spożywać alkoholu podają do błogosławieństwa – zamiast wina – niekiedy sok gronowy, który nie jest „procentowy”.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments