Obłóczyny i śluby zakonne w przasnyskim klasztorze pasjonistów

We wtorek, 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w przasnyskim klasztorze pasjonistów odbyły się zakonne uroczystości obłóczyn – czyli przyjęcia habitu oraz pierwszej profesji.

 

– O godzinie 9.30 zgodnie ze starą zakonną tradycją w obecności jedynie wspólnoty zakonnej, w klasztornej kaplicy w czasie wspólnotowych modlitw, dwóch postulantów Piotr i Damian przyjęło habit, rozpoczynając tym samym roczny nowicjat. W tym czasie pod opieką mistrza nowicjatu – o. Jana będą poznawać historię i duchowość Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa – informują Pasjoniści.

– Opatrzność Najwyższego naznaczyła od wieczności ten święty dzień, by zaliczyć was w szereg tego Małego Zgromadzenia Najświętszej Męki Jezusa Chrystusa, abyście żyjąc w nim w świętości życia polegającej na zachowywaniu naszych Świętych Reguł, które oparte są w całości na Świętej Ewangelii, otrzymacie niewiędnący wieniec chwały, jak obiecał Pan tym, którzy go miłują. Cóż innego przywodzi wam na myśl, najdrożsi, ten święty habit, który macie przyjąć, jeśli nie to, że poświęcacie się Bogu i porzucając wszelkie wygody i przyjemności świata, wstępujecie do Świętego Zgromadzenia, by posiąść dobra wieczne, jeśli będziecie wierni Bogu i wytrwali? […] – przypomniał słowa św. Pawła od Krzyża, przełożony prowincjonalny o. Łukasz Andrzejewski przed nałożeniem postulantom habitów.

 

W czasie obrzędu nowo przyjęci bracia otrzymali na ramię krzyż, a na głowę koronę cierniową. To symbol i przypomnienie, że biorąc codzienny krzyż mają uczyć się od Jezusa i podążać za nim.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments