Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chorzelach. Wystąpi Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa

Gmina Chorzele szykuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada, oprócz tradycyjnych uroczystości, mieszkańcy będą mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa z Warszawy.

 

– Obchody rozpoczną się o godzinie 9.45 przemarszem mieszkańców spod Urzędu do Kościoła, gdzie będziemy uczestniczyć w mszy za Ojczyznę. Następnie na Cmentarzu Parafialnym oddamy hołd żołnierzom Brygady Syberyjskiej oraz wszystkim poległym w Polsce bohaterom, w tym na naszej chorzelskiej ziemi poprzez uderzenie przez delegacje w Dzwon Pamięci – informuje Urząd Miasta i Gminy Chorzele.

Dalsza część uroczystości będzie odbywała się na auli przy basenie. Tam mieszkańcy będą mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa z Warszawy. Chóru, który istnieje nieprzerwanie od 117 lat.

Towarzystwo zostało założone w 1906 roku przez grono uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich. Dyrygentem tej grupy śpiewaków został Wacław Lachman, absolwent Konserwatorium Warszawskiego w klasie Zygmunta Noskowskiego. 7 stycznia 1907 chór przyjął nazwę, godło i hasło śpiewacze.

Do chwili wybuchu pierwszej wojny światowej chór wystąpił na ponad 100 koncertach, których  współwykonawcami byli najwybitniejsi polscy śpiewacy, muzycy i aktorzy. W 1911 roku, pomimo zakazu władz carskich, uczestniczył w I Wszechsłowiańskim Zlocie Śpiewaczym w Pradze gdzie zdobył dyplom i nagrodę.

Po zakończeniu wojny chór szybko odzyskał wysoki poziom artystyczny. Uczestniczył w konkursach zagranicznych uzyskując pierwsze nagrody w Amsterdamie i Haarlem. W 1927 roku zdobył pierwszą nagrodę na konkursie ogólnopolskim, a w 1937 powtórzył ten sukces zdobywając nagrodę „Dla najlepszego chóru polskiego” ufundowaną przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

W tragicznych latach II wojny światowej Harfa nie zaprzestała działalności. Chór rozwiązany przez władze okupacyjne odbywał regularne próby w podziemiach Kościoła Św. Zbawiciela i występował 300-krotnie w kościołach i szkołach.

Ostatni występ w czasie wojny miał miejsce w szpitalu powstańczym 3 września 1944 roku. Po wyzwoleniu Warszawy już w marcu 1945 roku Harfa zaśpiewała przed mikrofonami prowizorycznego studia Polskiego Radia. Od tego dnia rozpoczął się też stały, normalny tok pracy artystycznej.

`W 1958 roku batutę dyrygenta przejął prof. Jerzy Kołaczkowski, przed wojną dyrygent chóru Echo-Macierz we Lwowie, założyciel Chóru Wojska Polskiego w Wielkiej Brytanii, kierownik zespołów chóralnych i orkiestr Polskiego Radia.

Chór Męski Harfa, który po śmierci Wacława Lachmana przyjął jego imię – utrzymuje wysoki poziom artystyczny. Dowodem tego są nagrody na międzynarodowych konkursach w Anglii (dwukrotnie II nagroda), II i III nagroda na konkursach we Włoszech (Gorizzia), oraz konkursach ogólnopolskich w Międzyzdrojach i Pabianicach (I nagrody) oraz Hajnówce (II nagroda).

Najnowsze sukcesy to II nagroda na Konkursie Pieśni Patriotycznej w Warszawie (XI 2015) oraz I miejsce w kategorii chórów o głosach jednorodnych i Srebrny Dyplom na I Festiwalu CANTAT viWAT (IV 2016). WXV Wrześniowych. Spotkaniach z Pieśnią Chóralną w Sochaczewie II miejsce.

Koncert Chóru będzie zwieńczeniem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Chorzelach.  Rozpocznie się o godzinie 12.30.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments