Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w gminie Przasnysz [FOTO]

Podczas uroczystości związanej z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych mieszkańcy powiatu przasnyskiego, wraz z władzami rządowymi i samorządowymi, oddali cześć poległym bohaterom.

 

We wtorek, 2 marca w Bogatem oraz Gostkowie odbyła się uroczystość związana z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem była Grażyna Wróblewska, wójt Gminy Przasnysz wraz z płk dypl. Bogusławem Postkiem, dowódcą 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. W Bogatem, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty Cezary Olzacki, odprawił mszę świętą w intencji ojczyzny. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy środowych uroczystości przenieśli się do Gostkowa pod pomnik, który upamiętnia poległych żołnierzy ze składu patrolu Edwarda Dobrzyńskiego „Orzyca”.

Grażyna Wróblewska przywitała wszystkich gości i w kilku słowach przybliżyła wydarzenia z 2 marca 1949, do których doszło dokładnie w tym miejscu, gdzie obecnie stoi monument. O historii Żołnierzy Wyklętych opowiadał także Wojciech Łukaszewski.

 

Głos zabrała także poseł RP Anna Cicholska, która przeczytała list od Prezesa Rady Ministrów, adresowany do uczestników uroczystości, zaś płk dypl. Bogusław Postek odczytał list Ministra Obrony Narodowej.

Po przemowach oddano salwę honorową ku pamięci niezłomnych żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Delegacje uczestników obchodów złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments