Obchody 70. rocznicy śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” i Bronisława Gniazdowskiego „Mazura”

13 kwietnia 2021 r. w miejscowości Szyszki odbyło się upamiętnienie 70. rocznicy śmierci bohaterów północnego Mazowsza – Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” oraz urodzonego w Gostkowie w gminie Przasnysz Bronisława Gniazdowskiego „Mazura”. W rocznicowych obchodach wzięła udział delegacja z naszego powiatu.

 

Uroczystości w Szyszkach (gm. Gzy, pow. pułtuski) zorganizowane zostały przez Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW z p. Jadwigą Płodziszewską na czele.

Wieniec w miejscu, w którym 70 lat temu zginęli w obławie Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” oraz Bronisław Gniazdowski „Mazur” złożyli m.in. prezes TPZP Piotr Kaszubowski i były wicestarosta przasnyski Tomasz Osowski. Obecność przasnyszan podczas uroczystości miała symboliczny wymiar, ponieważ jeden z Żołnierzy Wyklętych – Bronisław Gniazdowski urodził się 23 stycznia 1924 r. w Gostkowie (gm. Przasnysz).

 

W latach 1947-1948 oddział „Roja” dokonał wielu udanych akcji zbrojnych przeciwko tzw. „utrwalaczom władzy ludowej”. Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. podczas próby przedarcia się wraz z Bronisławem Gniazdowskim przez obławę złożoną z setek funkcjonariuszy KBW, UB i MO w miejscowości Szyszki Włościańskie nieopodal Pułtuska.

 

 

M. Jabłońska

fot. Piotr Kaszubowski


 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ananasz
Ananasz
1 rok temu

W końcu doczekalismy czasów ze nasi Waleczni Bohaterowie są godnie upamietniani . Wieczna Chwała im za ofiarę krwi która złożyli na Ołtarzu wolnej Polski

Hoho
Hoho
1 rok temu

A do Krasnosielca dalej nikt nie jeździ z naszych oficjeli. Żenada