
Obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Bogate – Fijałkowo 2018
Boś ty nie przyszedł jako klątwa nieba
Ani nie spadłeś jak grom niespodzianie,
Lecz jak duchowa narodu potrzeba
W krwawej wypadków wypłynąłeś pianie
– Aby ostatnim orężnym protestem
Zapisać w dziejach nieśmiertelne: Jestem!
Adam Asnyk
Uroczystość obchodów 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęła się Mszą św. w parafii św. Jana Ewangelisty w Bogatem. Po mszy uroczyście złożono wieniec pod pomnikiem Józefa Narzymskiego, który był członkiem Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym. W trakcie obchodów oddano również salwę honorową ku czci jego pamięci.
Pierwszą imprezę tematycznie związaną z Powstaniem Styczniowym zorganizowaliśmy cztery lata temu właśnie w Fijałkowie. Jeśli będzie taka możliwość będziemy tworzyć dalej takie wydarzenia – mówi prezes Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dzięki 14 Pułkowi Strzelców Syberyjskich w Gospodzie Pod Kasztanem w Fijałkowie od godziny 15.30 można było dowiedzieć się jak wyglądał strój oraz uzbrojenie powstańca styczniowego.
Ubiór oraz broń powstańca uzależniona była od tego co miał on pod ręką. Był to strój zwykle związany z regionem w którym mieszkał. W zimniejsze dni konieczny był kożuch oraz ciepła czapka – mówi Wojciech Kołakowski z 14 Pułku Strzelców Syberyjskich. Torba z plecakiem była podręcznym niezbędnikiem w której powstaniec nosił jedzenie i podstawowe wyposażenie – dodaje Krzysztof Cieszkowski, również członek 14 PSS.
O broni używanej podczas Powstania opowiedział Mariusz Maciaszczyk. Po prezentacji ubioru oraz broni wyświetlono film o genezie i przebiegu powstania, a Dominika Szablak poprowadziła wykład o roli kobiet w powstaniu styczniowym.
Ciekawym faktem związanym z kobietami uczestniczącymi w powstaniu jest to, iż było ich ponad 30. Z bronią w ręku bardzo aktywnie walczyły o wolność naszego narodu. Kobiety zakładały szpitale, gdzie opiekowały się rannymi. Były one również kurierkami – mówi pani Dominika. Będziemy mówić też między innymi o powstaniu styczniowym w Puszczy Kampinowskiej oraz udziale Węgrów w powstaniu – dodaje Agata Szablak.
Po wykładach nastąpiło uroczyste śpiewanie pieśni patriotycznych, a następnie ognisko powstańcze.
Organizatorami wydarzenia byla: Parafia pw. Św Anny w Bogatem, Stowarzyszenie pamięci Żołnierzy Wyklętych Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, Gminna Biblioteka Publiczna w Bogatem.
Patronat nad wydarzeniem objęła Gmina Przasnysz, a patronat medialny „Gość Niedzielny”.
Infoprzasnysz/Karolina