O sokołach wędrownych w Nadleśnictwie Przasnysz – szkolenie z rozpoznawania drapieżników

6 czerwca w biurze Nadleśnictwa Przasnysz odbyło się szkolenie z rozpoznawania sokoła wędrownego w środowisku leśnym. Szkolenie przeprowadziła Nina Szulik ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

 

– Ten niezwykle interesujący ptak objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. Liczebność krajowej populacji w 2020 r. wynosiła zaledwie 55 par. Sokoły wędrowne nie budują gniazd. Na miejsce gniazdowania wybierają osłonięte półki skalne, wysokie budynki. W środowisku leśnym zasiedlają stare gniazda lub przygotowane platformy lęgowe. Sokoły wędrowne polują wyłącznie na ptaki, które chwytają w locie – informuje Ewa Bartoszewska, specjalista SL ds. ochrony przyrody, edukacji, turystyki i LN.

 

Celem szkolenia było przedstawienie cech pozwalających odróżnić sokoła wędrownego od innych ptaków drapieżnych, aby lepiej chronić ten gatunek, a także odnaleźć ewentualne nowe stanowiska ich gniazdowania.

– W ciekawy sposób zaprezentowano szczegóły pozwalające na identyfikację ptaka zarówno po wyglądzie, jak i sposobie lotu, polowania oraz gniazdowania – podaje Nadleśnictwo.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
1 rok temu

Nie lubię drapieżników

Jaa
Jaa
1 rok temu

Ładna Aneta

anna
anna
1 rok temu
Reply to  Jaa

ciekawe czym sie wyroznia

michał
michał
1 rok temu

Myśliwi pewnie są innego zdania.