O sokołach wędrownych w Nadleśnictwie Przasnysz – szkolenie z rozpoznawania drapieżników

6 czerwca w biurze Nadleśnictwa Przasnysz odbyło się szkolenie z rozpoznawania sokoła wędrownego w środowisku leśnym. Szkolenie przeprowadziła Nina Szulik ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

 

– Ten niezwykle interesujący ptak objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. Liczebność krajowej populacji w 2020 r. wynosiła zaledwie 55 par. Sokoły wędrowne nie budują gniazd. Na miejsce gniazdowania wybierają osłonięte półki skalne, wysokie budynki. W środowisku leśnym zasiedlają stare gniazda lub przygotowane platformy lęgowe. Sokoły wędrowne polują wyłącznie na ptaki, które chwytają w locie – informuje Ewa Bartoszewska, specjalista SL ds. ochrony przyrody, edukacji, turystyki i LN.

 

Celem szkolenia było przedstawienie cech pozwalających odróżnić sokoła wędrownego od innych ptaków drapieżnych, aby lepiej chronić ten gatunek, a także odnaleźć ewentualne nowe stanowiska ich gniazdowania.

– W ciekawy sposób zaprezentowano szczegóły pozwalające na identyfikację ptaka zarówno po wyglądzie, jak i sposobie lotu, polowania oraz gniazdowania – podaje Nadleśnictwo.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
18 dni temu

Nie lubię drapieżników

Jaa
Jaa
18 dni temu

Ładna Aneta

anna
anna
18 dni temu
Reply to  Jaa

ciekawe czym sie wyroznia

michał
michał
18 dni temu

Myśliwi pewnie są innego zdania.