O przyszłości Szkoły Podstawowej w Rostkowie na sesji rady gminy Czernice Borowe. Od września tylko klasy I-VI?

W czasie obrad ostatniej sesji rady gminy Czernice Borowe wrócił temat Szkoły Podstawowej w Rostkowie i jej przyszłości. Rada poparła wniosek wójta o przygotowanie arkusza uwzględniającego naukę w szkole dla klas  I – VI (z oddziałem przedszkolnym).

 

Dyskusję rozpoczął wójt Wojciech Brzeziński, który przypomniał, że kwiecień i maj to czas przygotowania organizacji przyszłego roku szkolnego. Stwierdził, że to dobra pora, by podjąć rozmowy o przyszłości szkoły i tego jak ta ma funkcjonować w najbliższym roku szkolnym. Przedstawił również sytuację szkoły.

– W zerówce złożonej z 5-6 latków będzie ok. 10 dzieci, nie będzie klasy pierwszej i drugiej, będzie pięcioosobowa klasa trzecia, pięcioosobowa klasa czwarta, klasa piąta i szósta po sześć osób w każdej, siódmej nie będzie, bo nie ma rocznika i klasa ósma mająca 5 osób – wyjaśniał.

–  W ubiegłym roku poprosiłem rodziców uczniów klas ósmych, żeby oddali dzieci do szkół sąsiednich przy zapewnieniu przez nas dowozu, opieki. Rodzice się zdecydowali na ten krok. Teraz rozmawiałam już z rodzicami przyszłych ósmoklasistów, by znów tak zrobić. Sprawa jest w toku – stwierdził.

 

Jakie są powody takiego pomysłu?

– Budżet tej szkoły w roku ubiegłym to 1,4 mln, obecnie 1,3 mln zł. Subwencja z ministerstwa to niespełna 600 tys. złotych. To jeden z argumentów. Drugi nawet ważniejszy. Organizowanie zajęć w klasach starszych wymaga zatrudnienia specjalistów, i tych specjalistów trudno jest zabezpieczyć, już nie mówiąc o zorganizowaniu dobrej pracowni tematycznej, laboratorium. W tak małej szkole jest bez szans, więc mam świadomość, że dzieci na tym tracą – wyjaśniał.

– Patrząc na to, że jest mało dzieci, duże koszty utrzymania i brak możliwości zapewnienia zadowalających zajęć dla starszych, dałem pod ocenę państwa radnych wniosek z prośbą o przedyskutowanie sprawy lub o wyrażenie opinii przez zagłosowanie – zaapelował do radnych

Radni przychylili się do wniosku wójta i większością głosów zagłosowali za dążeniem do ograniczenia wielkości szkoły do klas I-VI z uwzględnieniem zerówki.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kacha
Kacha
1 miesiąc temu

Po co na siłę trzymać te szkoły gdzie jest więcej nauczycieli od uczniów

Dyzma
Dyzma
1 miesiąc temu

Zlikwidować tępaki będą głosować na PIS