O powieściach i opowiadaniach Marka Hłaski i wpływie jego literatury na kino – interaktywny wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Rok 2024 został ogłoszony przez Sejm rokiem Marka Hłaski – autora opowiadań, powieści, scenarzysty filmowego, uważanego za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX w. Z tej okazji do biblioteki przybyło dwóch gości: Robert Jasiak i dr Konrad Ludwicki.

 

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła dwóch wyjątkowych gości:

– Roberta Jasiaka animatora kultury, twórcę cyfrowego, twórcę marki „Wspieraj Kulturę”, promotora literatury

– dr. Konrada Ludwickiego literaturoznawcę, autora książki „Kino Marka Hłaski”

– W trakcie wykładu „Hłasko na ekranie: polskie kino a dziedzictwo Marka Hłaski” eksperci przedstawili jak powieści i opowiadania Hłaski stały się źródłem inspiracji dla reżyserów i jakie treści oraz motywy jego twórczości odnaleźć można na dużym ekranie – relacjonuje Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu.

Obszernej analizie poddano trzy ekranizacje:

  • Pętlę z 1957 r. w reżyserii Jerzego Hasa, z Gustawem Holoubkiem w głównej roli. Pętla była pierwszą z ekranizacji prozy Marka Hłaski i jednocześnie debiutem fabularnym reżysera.
  • Bazę ludzi umarłych 1958r. (Adaptacja opowiadania „Następny do raju”)w reżyserii Czesława Petelskiego
  • Ósmy dzień tygodnia z 1958 r. w reżyserii Aleksandra Forda ze Zbigniewem Cybulskim

– Warto zaznaczyć, że wykład był interaktywny – uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, na które goście odpowiadali z dużą wiedzą i pasją. Spotkanie zgromadziło grono miłośników literatury i z pewnością zachęciło do lektury książek Marka Hłaski a także obejrzenia filmów na podstawie jego prozy – przekazuje.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
21 dni temu

Może i był z niego pijak, ale pisać to naprawdę potrafił…