O pandemii, pracy biblioteki i planach na kolejny rok rozmawiamy z Renatą Żmijewską, dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem

W poniedziałek, 22 listopada Renata Żmijewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem odebrała w Warszawie Nagrodę im. Kierbedziów w kategorii „Praca z Czytelnikiem” za rok 2021. Nagroda traktowana jest jak bibliotekarski „Oskar”. Większego wyróżnienia już nie ma, a utrzymanie tak wysokiego poziomu jest nie lada wyzwaniem.

 

Jak wspomina Pani moment, kiedy w związku z dużą ilością zarażeń koronawirusem ogłoszono, że biblioteki mają pozostać zamknięte dla osób je odwiedzających?

Decyzja o zamknięciu bibliotek była dla nas szokiem, ale wiedzieliśmy, że najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych użytkowników. Pandemia jak na dłoni pokazała nam czym jest biblioteka i literatura dla mieszkańców gminy Krasne.

 

Co się wtedy wydarzyło?

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o tym, że biblioteki mogą być zamknięte, czytelnicy całymi garściami wypożyczali książki. Próbowaliśmy także w naszych mediach społecznościowych zachęcić wszystkich do wypożyczenia książek na zapas, używając hasła ,,Uwaga! Kto żyw do biblioteki”.

 

Czym się zajmowała biblioteka w czasie lockdownu?

Podczas zamknięcia bibliotek dla czytelników  pracowaliśmy nad selekcją zbiorów i opracowywaniem nowości książkowych. Mieliśmy nadzieję, że szybko wrócimy do normalności. Rzeczywistość jednak okazała się inna… Musieliśmy odwołać wiele zaplanowanych wydarzeń i działań. Duża część naszej pracy przeniosła się także do Internetu.

 

W jaki sposób zachęcaliście mieszkańców gminy do czytania książek?

Organizowaliśmy spotkania, konkursy i wydarzenia online podtrzymując w ten sposób kontakt z naszymi czytelnikami. Brakowało nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu. Szukaliśmy różnych sposobów na wypożyczanie książek uruchomiliśmy usługę ,,Książka na telefon”, którą realizujemy dotychczas. Jest to szczególne ułatwienie dla naszych starszych czytelników.

 

Pani ma swój pomysł na bibliotekę…

Mój pomył na bibliotekę to połączenie tradycji i nowoczesności. Chciałam, żeby w bibliotece tradycyjnie były książki, żeby było słychać szelest ich stron. Chciałam także, żeby można było zasiąść w wygodnym fotelu, napić się kawy, herbaty, porozmawiać z sympatyczną panią bibliotekarką i poczytać gazetę. W moim wyobrażeniu było to miejsce ciszy, spokoju, gdzie można na chwilę zatrzymać czas. Jednocześnie moim wielkim pragnieniem było, aby biblioteka stała się miejscem integracji i spotkań mieszkańców zaczynając od dzieci, a na seniorach kończąc.

 

Udaje się tę wizję realizować w bibliotece w Krasnem?

Od 2 lat małymi kroczkami, wszystko to się dzieje. Są tradycyjne książki, na bieżąco uzupełniamy księgozbiory o pozycje, które wskazują nam nasi czytelnicy oraz o nowości czytelnicze. Są też fotele, można się napić herbaty czy kawy, porozmawiać. Pomimo trudnych czasów staramy się skupiać swoją uwagę głównie na czytelnikach i potrzebach lokalnej społeczności.

 

Czy biblioteki idą z postępem czasu i techniki?

Biblioteka się zmienia. Powoli staje się miejscem, przestrzenią społeczną i ośrodkiem wspierającym dostęp do wiedzy, informacji, kultury i technologii. Jednak od czasu do czasu wciąż spotykam się z poglądem, że w erze cyfrowej biblioteka to przeżytek. Tymczasem w odpowiedzi na potrzeby użytkowników zmienia się jej sposób pracy, wygląd i oferta. Jednym słowem, biblioteki idą z duchem czasu, mam nadzieję, że choć małymi kroczkami nasza również i to daje mi wielką satysfakcję i sprawia wiele radości.

 

Od jakiegoś czasu biblioteka pełni rolę Ośrodka Kultury. Jak to zmieniło waszą pracę?

Od kwietnia 2020 roku biblioteka ponownie przechodziła zmiany w zakresie swojej działalności, poszerzając swoje działania statutowe. I tak przy bibliotece działa m.in. Ludowy Zespół ,,Krasne”, Gminno – Parafialno – Strażacka Orkiestra Dęta z Zielonej. Sprawujemy opiekę merytoryczną i służymy pomocą organizacjom pozarządowym z terenu Gminy Krasne, w tym ściśle współpracujemy z Kołami Gospodyń Wiejskich. Prowadzimy Muzeum Rodu Krasińskich znajdujące się w zabytkowej wieży ciśnień zlokalizowanej na terenie Krasnego. Ściśle współpracujemy z Gminą, Parafiami oraz Stadniną Koni Krasne. Wspólnie działamy na rzecz promocji Krasnego, jako miejsca atrakcyjnego turystycznie i kulturalnie.

 

Co umożliwiła ta zmiana?

Nasza biblioteka dała możliwość spotkania się z ciekawymi ludźmi i rozwijania pasji. Jesteśmy przekonani, że każde spotkanie z drugim człowiekiem ubogaca. Wiemy, że współczesna biblioteka, to także miejsce spotkań, tych małych, ze znajomymi, z sąsiadami oraz tych dużych, z autorami, artystami, podróżnikami. Jednym słowem ludźmi z pasją. Każde takie spotkanie ma ogromną wartość. Nasi czytelnicy mają możliwość poznać siebie nawzajem, nawiązania nowych relacji i spędzenia miło czasu. Organizujemy także spotkania warsztatowe, szkolenia i kursy.

 

 

Co może Pani powiedzieć o swoich współpracownikach?

Powiem jak Ernest Hemingway ,,Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą…” Uważam, że człowiek sam nie jest w stanie wiele zdziałać. Staramy się działać wspólnie i wychodzić naprzeciw czytelnikom i użytkownikom. Tworzymy zgrany, fajny zespół, skuteczny i dobrze działający. Czasem nie jest łatwo, ale myślę, że dajemy radę. Na pewno bardzo się staramy sprostać wszystkim wyzwaniom i obowiązkom. Z wielką pasją i zaangażowaniem pracujemy nad jakością proponowanych działań i dostosowaniem ich do potrzeb odbiorców. Wciąż jednak naszym najważniejszym zadaniem pozostaje kształtowanie postaw czytelniczych i ułatwianie dostępu do wiedzy i edukacji.

 

Czy podążacie za cyfryzacją?

Dostrzegamy konieczność zmian w funkcjonowaniu bibliotek związane z nadejściem ery cyfrowej. Staramy się pomimo braków finansowych podążać za nowymi trendami i jakoś sobie radzić. Dzięki zaangażowaniu naszego informatyka Dariusz, Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem obecna jest w mediach społecznościowych, na Facebooku, Instagramie, YouTube, Twitterze, Anchor i Spotify.

 

Jakie ma Pani plany na przyszły rok?

Plany na przyszły rok są obiecujące oraz dość ambitne. W przyszłym roku przypada 650 lecie Krasnego. Przed nami zatem pracowity rok, pełen różnorodnych wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, koncertów, konkursów. Planujemy także wydanie albumu książkowego i wiele innych atrakcji.

 

Dziękujemy za rozmowę

 

Rozmawiała Justyna Ben Abdallah

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments