W niedzielę, 23 kwietnia, w Muzeum Historycznym w Przasnyszu obył się wykład dr Anny Jagodzińskiej pt. „Martyrologium polskiego duchowieństwa w latach niemieckiej okupacji (1939-1945). By nie zapomnieć i nigdy więcej.”
Licznie przybyli goście mieli możliwość poznania badań nad męczeństwem duchownych podczas II Wojny Światowej.
– Przedstawiony został obraz działalności nazistów, którzy na terenie Niemiec oraz krajów okupowanych zakładali obozy o różnej wielkości i reżimie, gdzie w sposób najbardziej wyrafinowany widoczna była nienawiść wobec wiary. Podczas spotkania zebrana w muzeum publiczność chętnie wchodziła w dialog z gościem, zadawała pytania, dzieliła się swoimi przemyśleniami – relacjonuje Muzeum Historyczne w Przasnyszu.
Organizatorami spotkania byli: Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość.
ren
TRZY 3- tysiące – 3 000 polskich duchownych zginęło w czasie wojny. Zabijano ich od pierwszego dniaPrawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie drugiej wojny światowej. 29 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.Co piąty ksiądz stracił życie w okupowanej Polsce. Część z nich zamordowano za pomoc Żydom – Były takie diecezje, jak np. Włocławek, Gniezno czy Chełmno, gdzie prawie co drugi ksiądz został zamordowany. W obozach zginęło również 4 polskich biskupów, a blisko połowa diecezji rzymskokatolickich została pozbawiona biskupów, którzy stali na ich czele.… Czytaj więcej »