O dziejach teleskopu w Muzeum Historycznym w Przasnyszu

W piątek, 1 lipca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”.

 

– Wystawa prezentuje dzieje jednego z najważniejszych instrumentów w historii nauki – teleskopu. Zaprezentowano na niej liczne oryginalne przyrządy astronomiczne, starodruki, w tym prace Galileusza oraz Jana Heweliusza, a także pierwsze doniesienia o XVII-wiecznych obserwacjach wykonanych przez teleskop w Krakowie i Kaliszu oraz obrazy i grafiki przedstawiające wybitnych astronomów i przyrządy obserwacyjne – informuje Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

Wystawa o historii teleskopu nie mogła się obyć bez eksponatów interaktywnych – lunet i teleskopów przeznaczonych do samodzielnej obserwacji, modeli przedstawiających bieg promieni w lunetach, a także miejsca, którym można samodzielnie szlifować płyty szklane na zwierciadło. Wystawę uzupełniają plansze edukacyjne przedstawiające dzieje teleskopu oraz porównanie dawnych i współczesnych obserwacji rozmaitych obiektów na niebie.

 

Kuratorem wystawy jest dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments