O alergii opowiada magister farmacji z Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu

Alergia to choroba cywilizacyjna, która polega na nadmiernej reakcji organizmu na czynnik zewnętrzny tzw. alergen, który nie jest szkodliwy dla zdrowego organizmu. Obecnie na choroby alergiczne cierpi aż  30-40% populacji. Objawia się to głównie cieknącym katarem, częstym kichaniem, świądem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu. Zazwyczaj objawy nie są groźne i można je zmniejszać lekami dostępnymi w aptece.

 

Mamy całą gamę preparatów przeciwalergicznych stosowanych zewnętrznie. np krople do oczu, krople do nosa, żele na skórę oraz preparaty doustne. Warto wybierać leki nowszej generacji, ponieważ mają one mniej działań niepożądanych. Głównym niekorzystnym działaniem jest senność, dlatego przyjmując tabletki przeciwalergiczne nie powinno się prowadzić pojazdów. Warto też zażywać je na noc. Zaletą takiego dawkowania jest fakt, iż pacjent prześpi działania niepożądane w postaci senności, a dodatkowo dolegliwości choroby alergicznej zazwyczaj występują rano, a zatem zastosowanie leku wieczorem znacząco je osłabi. Najmniejsze działanie usypiające ma foksofenadyna (Allegra) bo tylko 1-3%, a popularna cetyryzyna (Zyrtec) aż 14%.

 

Warto również wiedzieć, że podawanie wapna nie ma udokumentowanego działania przeciwalergicznego i nie jest skuteczne w leczeniu objawów alergii. Katar w przebiegu alergicznego nieżytu nosa nie ustępuje  po podaniu typowych leków z xylometazoliną np. Otrivin, a długotrwałe ich stosowanie (powyżej 10 dni) nie jest wskazane. Najbardziej efektywnym wyborem jest lek ze sterydem jednak na skuteczność jego działania trzeba poczekać nawet 2 tygodnie. Nie wolno go również stosować dłużej niż miesiąc bez konsultacji lekarskiej i warto zapytać w aptece o to, jak prawidłowo aplikować preparat. Surowcem naturalnym o potwierdzonym działaniu łagodzącym objawy alergii jest olej z czarnuszki siewnej. Ponadto kwasy omega-3 podawane podczas ciąży powodują łagodniejszy przebieg alergii u dzieci.

Jak widać ilość i różnorodność preparatów w leczeniu alergii powoduje trudności z doborem odpowiedniego leczenia. Należy zatem konsultować się z wykwalifikowanym personelem apteki – magistrami farmacji i technikami farmaceutycznymi, aby uzyskać wiarygodne i rzetelne informacje na temat zażywanych leków.

Obecnie trwa nabór na kierunek Technik Farmaceutyczny w Medycznej Szkole Policealnej w Przasnyszu, gdzie można zdobyć wiedzę na temat leków i możliwość bezpłatnego kształcenia w tym zawodzie. Cykl nauki trwa 2.5 roku w systemie dziennym – od poniedziałku do piątku. Istnieje możliwość zakwaterowania w szkolnym internacie. Zajęcia odbywają się w budynku szkoły, w wyspecjalizowanych pracowniach, a praktyki zawodowe w aptekach ogólnodostępnych oraz szpitalnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą szkoły.

 

 

mgr farmacji Katarzyna Szymkowska

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Sama ma problemy z alergią. W tamtym roku odkryłam niesamowity produkt Apicold (spray do nosa). Doskonale sprawdza się w łagodzeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. A do tego zawiera naturalne składniki, takiej jak: miód, propolis.