O Aleksandrze Piłsudskiej w przasnyskim muzeum

W poniedziałek, 27 marca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie autorskie z prof. Martą Sikorską związane z jej książką „Aleksandra Piłsudska (1882-1963)”.

 

– Historyczka, autorka biografii drugiej żony Józefa Piłsudskiego, zwracała uwagę na bogaty życiorys swojej bohaterki. Jej patriotyczne wychowanie w Suwałkach, działalność w Organizacji Bojowej PPS, udział w wielu niebezpiecznych akcjach m.in. w akcji pod Bezdanami, działalność w czasie I wojny światowej, w Legionach, po działalność kombatancką w II RP i dzielenie trudnych losów życia na emigracji po II wojnie światowej, zlewały się w zawiły polskie losy czasów przełomu. Przez ten czas pozostawała partnerką, a następnie żoną Józefa Piłsudskiego, z którym miała dwie córki: Wandę i Jadwigę – relacjonuje muzeum.

Autorka podczas spotkania podkreśliła bardzo silny charakter Aleksandry Piłsudskiej i jej samodzielność zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej.

 

– Jej inicjatywą było m.in. nadanie Krzyża i Medalu Niepodległości dla osób szczególnie zasłużonych w działalności niepodległościowej, którzy nie byli żołnierzami m.in. członków OB. PPS, w tym kobiet. Autorka biografii Aleksandry Piłsudskiej nazwała swoją bohaterkę „bojowniczką niepodległości” – dodaje muzeum.

W uznaniu wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej Sejm RP ustanowił rok 2023 rokiem Aleksandry Piłsudskiej. 31 marca 2023 roku przypada 60. rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments