Nowy wymóg ARiMR. Rolnicy zmuszeni do robienia zdjęć podczas nawożenia pól obornikiem
Rząd wymyślili nowy przepis obejmujący rolników. Zdjęcia wymagane będą w celu potwierdzenia realizacji wymogów tzw. ekoschematów dotyczących dopłat bezpośrednich. Podczas nawożenia i przyorywania obornika rolnik będzie musiał zrobić i przekazać do ARiMR 6 zdjęć z różnej lokalizacji na 1 ha pola – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania obornika.
Od tego roku, by otrzymać dopłaty w ramach ekoschematów, rolnik będzie musiał zrobić geotagowane zdjęcia przyorywania obornika lub aplikacji gnojowicy i wysłać je do ARiMR. Na zdjęciach geotagowanych automatycznie zapisywane są znaczniki z informacją o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych.
Wykonanie i przesłanie zdjęć pozwoli rolnikowi udowodnić, że zrealizował w wymaganym czasie określoną praktykę, np. przyorał obornik w ciągu 12 godzin od jego wywiezienia na pole. Zdjęcie takie będzie można wykonać i wysłać za pomocą aplikacji „Moblina ARiMR”.
Agencja wymaga 6 zdjęć na 1 ha z każdego procesu – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania obornika. Jak łatwo policzyć, podczas aplikacji nawozu na 25 hektarach rolnik będzie musiał wykonać 75 zdjęć. W celu udokumentowania rozsiania i przyorania obornika do ARiMR będzie musiało trafić łącznie 150 zdjęć.
W instrukcji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapisano: „Pierwsze zdjęcie należy wykonać po kilku, kilkunastu metrach od rozpoczęcia aplikacji obornika na polu po to, aby udokumentować czas rozpoczęcia, pamiętając równocześnie, że mniej więcej w tym samym miejscu należy wykonać w ciągu 12 godzin kolejne zdjęcie geotagowane, na którym zostanie pokazane z kolei pole, po wykonanym już zabiegu wymieszania, przykrycia obornika z glebą.”
Resort rolnictwa wyjaśnia ponadto, że zdjęcie powinno posiadać pewną perspektywę, szerszy obraz pola i wykonanego zabiegu, czasem nawet łącznie z agregatem polowym, co ułatwi ARiMR właściwą ocenę poprawności wykonania praktyki.
„Zaleca się wykonanie większej ilości zdjęć zarówno w momencie stosowania obornika na polu jak i w czasie jego wymieszania. Natomiast, następnie można wysłać minimalną ilość zdjęć do ARiMR a pozostałe będą przechowywane w aplikacji i będą mogły być udostępnione ARiMR na ewentualne wezwanie (jednorazowo można przesłać 5 zdjęć)” – czytamy w instrukcji.
M.Jabłońska
Chm…znajomy bierze wiele dotacji niby na coś a nic nie robi a kasa idzie na przelewy……może czas to sprawdzać i jakoś nadzorować….
Takie rzeczy w roku wyborczym.Do zobaczenia przy urnach.
Ale to akurat bardzo dobra zmiana. Przynajmniej częściowo ograniczy działalność nieuczciwych rolników.
Dokładnie
Gdyby nie ten rolnik to byś chleba i mleka nie widział !
Może nie będzie tak śmierdzieć na mieście
A chleb ci nie śmierdzi, mleko, jajka
Szacunek dla rolnika za ich pracę
Taaaa, a to jakiś problem przeorać od razu? Musi kilka dni przeleżeć, cuchnąć, a po deszczu rowem spłynąć? Niech rolnicy mają trochę szacunku dla przyrody i innych ludzi, a nie że musi śmierdzieć bo przyorać mi się nie chce.
Trzeba być na bieżąco a nie pisać głupoty żeby tylko pisac
Zrobienie zdjęć to nie jedno zdjęcie z jednego ha tylko jedno zdjęcie na każdej numerze działki i nie jedno na rozpoczęcie tylko trzy na wypadek jakby jedno nie wyszło.Na moim przykładzie gdzie będę na wiosnę stosował obornik na 5ha kawałku gdzie jest 13 numerów działek i na każdej muszę zrobić po 9zdięć(3 przed rozpoczęciem 3 po zastosowaniu obornika i 3 po zaoraniu)to jest 117zdięć.To ja będę musiał chyba zatrudnić fotografa bo kiedy ja mam to zaorać jak będę zdjęcia robił
Nie musisz być gospodarzem nie pasuje robienie zdjęć Idź do biedronki wystawiać towar.
Scal grunty i po sprawie
A niby od kiedy? Od tego roku?
Zlikwidować KRUS tym biznesmenom co mają po 100 ha i jeszcze więcej krów bo to pasożyty
A tobie zlikwidować ZUS rolnik i tak dostaje marne grosze z wypracowanych lat
Wypracowanych?
Z ZUSu systemem się za odłożone składki na konto emerytalne. W sumie to miesięcznie zusowcowi zabierają więcej niż rolnikowi na kwartał.
Przy tych zdjęciach to pewnie chodzi by zlikwidować produkcję zwierzęcą .
Niech ten nasz rząd jeszcze zajrzy krowom w du.. i zerknie z czego jest obornik…
Naprawdę „geniusz” to wymyślił
Przecież to się dzieje, liczą ile krowa metanu produkuje….
Unijny wymysł. Dopłaty sie bierze łatwo, ale spełnić wymogi to już się nie chce. Przecież nie trzeba robić zdjęć i brać kasy za eko schematy. W czym problem?
A jak mam 30 rozrzutników ręcznie z głębokiej ściółki samemu wrzucić rozwieźć i przyorac 2 pługiem? Co wtedy? Chyba muszę kupić 30 rozrzutników kłaść przez tydzień i się brać za rozwożenie aale jeszcze fotografa muszę zatrudnić na cały dzień porazka
Ja ma rozrzutnik 3.5 tony same wożenie to 2 dni jak tu się wyrobić z orką
Mój dziadek ma 63 lata i ma telefon dla seniora bez aparatu i co musi sobie kupić lustrzanke
To młody mu zrobi zdjecie
Ebac ich i ich ochłapy
pazernosc na ziemie nawet droge publiczna do kopca w czesci zniszczyli i znikła z mapy z której korzystało wiele pokoleń
a moze zamiast zdjęć od razu lajwa nagrywać