Nowy wymóg ARiMR. Rolnicy zmuszeni do robienia zdjęć podczas nawożenia pól obornikiem

Rząd wymyślili nowy przepis obejmujący rolników. Zdjęcia wymagane będą w celu potwierdzenia realizacji wymogów tzw. ekoschematów dotyczących dopłat bezpośrednich. Podczas nawożenia i przyorywania obornika rolnik będzie musiał zrobić i przekazać do ARiMR 6 zdjęć z różnej lokalizacji na 1 ha pola – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania obornika.

 

Od tego roku, by otrzymać dopłaty w ramach ekoschematów, rolnik będzie musiał zrobić geotagowane zdjęcia przyorywania obornika lub aplikacji gnojowicy i wysłać je do ARiMR. Na zdjęciach geotagowanych automatycznie zapisywane są znaczniki z informacją o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych.

Wykonanie i przesłanie zdjęć pozwoli rolnikowi udowodnić, że zrealizował w wymaganym czasie określoną praktykę, np. przyorał obornik w ciągu 12 godzin od jego wywiezienia na pole. Zdjęcie takie będzie można wykonać i wysłać za pomocą aplikacji „Moblina ARiMR”.

 

Agencja wymaga 6 zdjęć na 1 ha z każdego procesu – 3 dla nawożenia i 3 dla wymieszania obornika. Jak łatwo policzyć, podczas aplikacji nawozu na 25 hektarach rolnik będzie musiał wykonać 75 zdjęć. W celu udokumentowania rozsiania i przyorania obornika do ARiMR będzie musiało trafić łącznie 150 zdjęć.

W instrukcji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapisano: „Pierwsze zdjęcie należy wykonać po kilku, kilkunastu metrach od rozpoczęcia aplikacji obornika na polu po to, aby udokumentować czas rozpoczęcia, pamiętając równocześnie, że mniej więcej w tym samym miejscu należy wykonać w ciągu 12 godzin kolejne zdjęcie geotagowane, na którym zostanie pokazane z kolei pole, po wykonanym już zabiegu wymieszania, przykrycia obornika z glebą.”

 

Resort rolnictwa wyjaśnia ponadto, że zdjęcie powinno posiadać pewną perspektywę, szerszy obraz pola i wykonanego zabiegu, czasem nawet łącznie z agregatem polowym, co  ułatwi ARiMR właściwą ocenę poprawności wykonania praktyki.

„Zaleca się wykonanie większej ilości zdjęć zarówno w momencie stosowania obornika na polu jak i w czasie jego wymieszania. Natomiast, następnie można wysłać minimalną ilość zdjęć do ARiMR a pozostałe będą przechowywane w aplikacji i będą mogły być udostępnione ARiMR na ewentualne wezwanie (jednorazowo można przesłać 5 zdjęć)” – czytamy w instrukcji.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irek
Irek
5 dni temu

Chm…znajomy bierze wiele dotacji niby na coś a nic nie robi a kasa idzie na przelewy……może czas to sprawdzać i jakoś nadzorować….

jan
jan
5 dni temu

Takie rzeczy w roku wyborczym.Do zobaczenia przy urnach.

Ryjek
Ryjek
5 dni temu
Reply to  jan

Ale to akurat bardzo dobra zmiana. Przynajmniej częściowo ograniczy działalność nieuczciwych rolników.

Irek
Irek
5 dni temu
Reply to  Ryjek

Dokładnie

Paula
Paula
3 dni temu
Reply to  Irek

Gdyby nie ten rolnik to byś chleba i mleka nie widział !

Konował
Konował
5 dni temu

Może nie będzie tak śmierdzieć na mieście

Rolnik
Rolnik
4 dni temu
Reply to  Konował

A chleb ci nie śmierdzi, mleko, jajka
Szacunek dla rolnika za ich pracę

Konował
Konował
3 dni temu
Reply to  Rolnik

Taaaa, a to jakiś problem przeorać od razu? Musi kilka dni przeleżeć, cuchnąć, a po deszczu rowem spłynąć? Niech rolnicy mają trochę szacunku dla przyrody i innych ludzi, a nie że musi śmierdzieć bo przyorać mi się nie chce.

Łukasz
Łukasz
5 dni temu

Trzeba być na bieżąco a nie pisać głupoty żeby tylko pisac

John vein
John vein
5 dni temu

Zrobienie zdjęć to nie jedno zdjęcie z jednego ha tylko jedno zdjęcie na każdej numerze działki i nie jedno na rozpoczęcie tylko trzy na wypadek jakby jedno nie wyszło.Na moim przykładzie gdzie będę na wiosnę stosował obornik na 5ha kawałku gdzie jest 13 numerów działek i na każdej muszę zrobić po 9zdięć(3 przed rozpoczęciem 3 po zastosowaniu obornika i 3 po zaoraniu)to jest 117zdięć.To ja będę musiał chyba zatrudnić fotografa bo kiedy ja mam to zaorać jak będę zdjęcia robił

Cygan
Cygan
4 dni temu
Reply to  John vein

Nie musisz być gospodarzem nie pasuje robienie zdjęć Idź do biedronki wystawiać towar.

Konował
Konował
3 dni temu
Reply to  John vein

Scal grunty i po sprawie

Kasia
Kasia
5 dni temu

A niby od kiedy? Od tego roku?

Dyzma
Dyzma
4 dni temu

Zlikwidować KRUS tym biznesmenom co mają po 100 ha i jeszcze więcej krów bo to pasożyty

Paula
Paula
3 dni temu
Reply to  Dyzma

A tobie zlikwidować ZUS rolnik i tak dostaje marne grosze z wypracowanych lat

Konował
Konował
3 dni temu
Reply to  Paula

Wypracowanych?
Z ZUSu systemem się za odłożone składki na konto emerytalne. W sumie to miesięcznie zusowcowi zabierają więcej niż rolnikowi na kwartał.

Piotr
Piotr
4 dni temu

Przy tych zdjęciach to pewnie chodzi by zlikwidować produkcję zwierzęcą .

Wojtuś
Wojtuś
4 dni temu

Niech ten nasz rząd jeszcze zajrzy krowom w du.. i zerknie z czego jest obornik…

Ela
Ela
4 dni temu
Reply to  Wojtuś

Naprawdę „geniusz” to wymyślił

Konował
Konował
3 dni temu
Reply to  Wojtuś

Przecież to się dzieje, liczą ile krowa metanu produkuje….

Konował
Konował
3 dni temu
Reply to  Wojtuś

Unijny wymysł. Dopłaty sie bierze łatwo, ale spełnić wymogi to już się nie chce. Przecież nie trzeba robić zdjęć i brać kasy za eko schematy. W czym problem?

Olo
Olo
4 dni temu

A jak mam 30 rozrzutników ręcznie z głębokiej ściółki samemu wrzucić rozwieźć i przyorac 2 pługiem? Co wtedy? Chyba muszę kupić 30 rozrzutników kłaść przez tydzień i się brać za rozwożenie aale jeszcze fotografa muszę zatrudnić na cały dzień porazka

Rolnik
Rolnik
4 dni temu

Ja ma rozrzutnik 3.5 tony same wożenie to 2 dni jak tu się wyrobić z orką

Młody
Młody
4 dni temu

Mój dziadek ma 63 lata i ma telefon dla seniora bez aparatu i co musi sobie kupić lustrzanke

Pasjonat
Pasjonat
4 dni temu
Reply to  Młody

To młody mu zrobi zdjecie

Chlop
Chlop
4 dni temu

Ebac ich i ich ochłapy

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 dni temu

pazernosc na ziemie nawet droge publiczna do kopca w czesci zniszczyli i znikła z mapy z której korzystało wiele pokoleń

grzes
grzes
4 dni temu

a moze zamiast zdjęć od razu lajwa nagrywać