Nowy taryfikator mandatów. Surowe kary nie ominą nietrzeźwych rowerzystów

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym wprowadza surowe kary za wykroczenia drogowe. Informowaliśmy już o kwotach mandatów karnych dla kierowców. Wysokie kary nie ominą także pijanych rowerzystów.

 

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa dotycząca ruchu drogowego oraz Kodeksu Wykroczeń. Wiążą się nią o wiele wyższe, niż do tej pory, mandaty za wykroczenia drogowe.

Nowe przepisy to także zwiększone grzywny za kierowanie pojazdami „innymi niż mechaniczne” czyli m.in. rowerami, hulajnogami elektrycznymi itp. w stanie po użyciu alkoholu.

W przypadku, gdy badanie stanu trzeźwości wykaże od 0,2 do 0,5 promila to cyklista zapłaci mandat w wysokości 1 tys. złotych. Wydmuchanie powyżej 0,5 promila będzie słono kosztować – mandat w tym przypadku wyniesie 2,5 tys. złotych. W sytuacji, gdy rowerzysta doprowadzi do zdarzenia drogowego, w którym jakaś osoba zostanie ranna, kara wyniesie 1,5 tys. złotych.

 

W Internecie krążą informacje na temat mandatu w wysokości 1500 złotych dla dzieci za jazdę bez uprawnień. Informacje te jednak nie są prawdziwe.

Obowiązek posiadania przez najmłodszych uczestników ruchu drogowego karty rowerowej nie jest nowością. Tak naprawdę karta nigdy nie zniknęła z polskich przepisów i uprawnia dzieci w wieku od 10 do 18 roku życia do poruszania się rowerem po drogach publicznych, strefach ruchu oraz strefach zamieszkania. Zazwyczaj, gdy małoletni rowerzysta zostanie skontrolowany przez policję w czasie jazdy i nie będzie posiadał przy sobie takiego dokumentu to dostanie upomnienie, a w przypadku, gdy będzie stwarzał zagrożenie na drodze, to sprawa zostanie skierowana do sądu rodzinnego. Gdy jednak cyklista ukończy 17. rok życia i będzie poruszał się bez uprawnień, pojazdem innym niż mechaniczny po drodze publicznej, w strefie zamieszkania, czy też w strefie ruchu, funkcjonariusz  policji może nałożyć na niego mandat w wysokości 200 złotych.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments