Nowy przedmiot od września w szkołach. MEiN podało wymiar godzin

We wtorek, 8 marca Minister Edukacji i Nauki podpisał projekt rozporządzenia dotyczący wprowadzenia nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość.

 

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość ma zastąpić w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia „Wiedzę o społeczeństwie” w zakresie podstawowym.

Wymiar godzin zajęć lekcyjnych przedmiotu Historia i teraźniejszość:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina

 

Nowy przedmiot zostanie wprowadzony do szkół od września 2022 roku, począwszy od I klasy liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia.

– Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą. Będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Od czerwca ruszą kursy doszkalające, aby w ten sposób przygotować placówki edukacyjne do prowadzenia nowych zajęć. Kurs online będzie dostępny na tak zwanej Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Zakres zmian programowych obejmie wydłużenie narracji historycznej o okres 2004-2015 oraz zredukowanie wybranych zagadnień historycznych w ramach poszczególnych epok. Zostanie zmniejszony wymiar godzin.

 

– Wymiar godzin historii w zakresie podstawowym z obecnych 8 zostanie zmniejszony do 7 godzin w cyklu kształcenia. Lekcje historii w ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego i technikum będą realizowane do końca pierwszego semestru. Wymiar godzin przedmiotów: historia oraz wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym nie ulegnie zmianie w stosunku do stanu obecnego i będzie wynosić odpowiednio: 6 h historia i 8 h wiedza o społeczeństwie w cyklu kształcenia – dodaje ministerstwo.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

Pań Czarnek najwyraźniej nie ma teraz większych problemów do rozwiązania? Kto tego tumana zrobił ministrem edukacji???

Anna
Anna
8 miesięcy temu

Inny tuman…

michał
michał
8 miesięcy temu

To będzie oczywiści historia i teraźniejszość zgodna z linią partii rządzącej. Czy za czasów PRL było podobnie? Tylko wtedy rządziła chyba inna partia.