Nowy pomnik w Bogatem upamiętnia Członków Polskiej Organizacji Wojskowej

Na terenie Szkoły Podstawowej w Bogatem został wzniesiony pomnik, który ma na celu upamiętnienie Członków Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Inwestycja o wartości ponad 50 tysięcy złotych została zrealizowana dzięki współpracy Gminy Przasnysz i Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Samorząd gminny pozyskał na ten cel dofinansowanie w wysokości 35 114 zł w ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2024”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 53 391,82 zł, a jej wykonawcą była firma Kamieniarstwo i Usługi Pogrzebowe Mirosław Smoliński.

Pomnik, posadowiony na solidnym fundamencie, został wykonany z granitu. Główna jego część przybrała formę tryptyku, na którym wyryto imiona i nazwiska żołnierzy POW. Cokół również wykonano z granitu, co nadaje monumentowi trwałość i elegancję.

Realizacja tego projektu to ważny krok w upamiętnianiu lokalnej historii oraz uczczeniu bohaterów, którzy przyczynili się do walki o niepodległość Polski.

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
1 miesiąc temu

Dzięki ludziom których nazwiska widnieją na pomniku odzyskaliśmy ponad 100 lat temu niepodległość. Wdzięczność i pamięć to jedyna rzecz jaką możemy im dziś ofiarować.

NoMoreTW
NoMoreTW
1 miesiąc temu
odpowiada  Waldemar

A dzięki Tajnym Waldemarom wciąż tracimy tę wolność na rzecz jego mocodawców

Waldemar
Waldemar
1 miesiąc temu
odpowiada  NoMoreTW

Podpisałem się pod swoją opinią swoim prawdziwym Imieniem i nie muszę się wstydzić tego co robię. Uczestniczyłem w pracach nad realizacją pomnika w miejscowości Bogate z ramienia Związku Piłsudczyków. Zgłosiłem również osobę Faustyna Zdrojewskiego z Wygody do umieszczenia jego nazwiska na pomniku. Uczestnika wydarzeń listopadowych 1918 r. w pow. przasnyskim. Bohatera Wojny Bolszewickiej, odznaczonego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Żołnierza Armii Krajowej z Wileńszczyzny. Więźnia łagrów sowieckich do 1956 r. Musisz wiedzieć, że Narody które tracą pamięć o swojej historii z czasem tracą również swoją wolność.