Nowy obowiązkowy przedmiot w szkołach podstawowych – wychowanie komunikacyjne

Od nowego roku szkolnego do podstawówek ma wejść nowy przedmiot – wychowanie komunikacyjne. Trwają konsultacje.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki szykuje kolejne zmiany. Tym razem te dotyczyły będą szkół podstawowych. Od 1 września 2023 roku w planie lekcyjnym ma pojawić się przedmiot o nazwie wychowanie komunikacyjne.

Program miałby być realizowany przez placówki oświatowe w ramach techniki. Uczniowie poznawaliby na nim zasady poruszania się na rowerze, elektrycznej hulajnodze oraz przepisy ruchu drogowego. Wśród poruszanych na zajęciach zagadnień byłyby także konsekwencje przechodzenia przez jezdnię z telefonem komórkowym przy uchu lub ze wzrokiem wpatrzonym w wyświetlacz. Przedmiot miałby się kończyć egzaminem na kartę rowerową.

 

Według specjalistów jego wprowadzenie jest niezbędne, gdyż małoletni coraz częściej są ofiarami wypadków drogowych.

Obecnie trwają konsultacje. Projekt musi być zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie trafić na obrady Sejmu i Senatu. Zmiany miałyby wejść w życie w nowym roku szkolnym 2023/2024 i obowiązywać począwszy od IV klasy szkoły podstawowej.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adaś
Adaś
10 dni temu

Bardzo dobry pomysł, a żeby dzieciom godzin nie dokładać to proponuję w miejsce jednej godziny religii

Amator
Amator
10 dni temu

Jest nadzieja, że młode pokolenie nie będzie zasłaniać się szalem albo gapić w telefon i udawać świętą krowę na przejściu.

Barbara
Barbara
10 dni temu

Bardzo dobry pomysł, przydatny codziennie.

Nauczyciel techniki
Nauczyciel techniki
10 dni temu

Wychowanie komunikacyjne realizowane jest w ramach techniki od wielu lat. Co roku uczniowie klas czwartych przystępują do egzaminu na kartę rowerową.