Nowość w Przasnyszu! Miasto w 100% sfinansuje zabieg sterylizacji suczek.

Nowe władze Przasnysza, dzięki rozmowom z mieszkańcami i społecznikami, dostrzegły dotychczasowe niedociągnięcia i zrewolucjonizowały istniejący system zapobiegania bezdomności zwierząt. Rok 2019 przyniósł w tym zakresie pozytywne zmiany, ponieważ każdy mieszkaniec naszego miasta, który jest opiekunem nierasowej suczki, może ją bezpłatnie wysterylizować. Refundacja zabiegu dotyczy tylko suczek bez rodowodu, a o kwalifikacji do bezpłatnej sterylizacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Co roku każda gmina opracowuje Program Opieki Nad Zwierzętami Bezdomnymi. Nowy burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski wprowadził w Programie zmiany, umożliwiające mieszkańcom bezpłatną sterylizację, należących do nich suczek. Ograniczenie niekontrolowanego rozrodu suczek wpłynie na zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt, które spotykał dramat pobytu w schronisku.

100 tysięcy złotych na Program Opieki Nad Zwierzętami

Jeszcze w 2018 r. na realizację zadań, wynikających z Programu, zabezpieczono w budżecie miasta Przasnysz 80 tys. złotych. W roku 2019 kwota ta wzrosła do 100 tys. zł. Na odławianie bezdomnych zwierząt w 2018 r. i 2019 r. przeznaczono 10 tys. Umieszczanie bezdomnych zwierząt w schronisku w 2018 roku wyniosło 18 tys. zł, w roku 2019 kwotę tę ograniczono do 15 tys.

Na zapewnianie opieki weterynaryjnej bezdomnym zwierzętom w 2018 roku miasto zabezpieczyło 37 tys. W tym roku kwota ta wzrosła do 40 tys. Dokarmianie kotów wolno żyjących w latach 2018-19 miało kosztować 5 tys. zł, dalsze 10 tys. zabezpieczono na iniekcję transponderów (czipów), które pozwalają na trwałe oznaczenie zwierzaka, co sprawia, że gdy pies lub kot zaginie łatwiej odnaleźć jego właściciela. W roku 2019 do puli wydatków dopisano zupełnie nową pozycję: “Sterylizacja suczek, z wyjątkiem rasowych, będących pod opieką właścicieli lub innych opiekunów”, na co miasto zamierza przeznaczyć 20 tys. zł.

Jeśli jesteśmy mieszkańcem Przasnysza i właścicielem nierasowej suczki, możemy ją wysterylizować zupełnie za darmo. Wystarczy, że zgłosimy taki zamiar do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, który skieruje nas do gabinetu weterynarii, a całkowity koszt zabiegu sfinansuje przasnyski urząd miasta. Znaleźliśmy się więc w sytuacji lepszej niż mieszkańcy Ciechanowa, którzy mogą liczyć na zaledwie 50% dofinansowania.

15 porzuconych zwierząt znalazło nowe domy

Bezdomne psy znajdowane na ulicach Przasnysza, porzucane przy drogach, przywiązywane do płotu, szczeniaki wrzucane w workach do przydrożnych rowów – wszystkie one trafiają do tymczasowych punktów pobytu w Przasnyszu. Niestety zwierząt ciągle przybywa. Stąd gorący apel, z którym zwrócił się urząd miasta do ludzi dobrej woli, aby zechcieli zapewnić zwierzakom dom. Jak się okazuje, apele umieszczane w internecie przynoszą efekty. Dzięki promocji adopcji, od grudnia 2018 r. udało się znaleźć nowe, szczęśliwe domy dla 15 zwierzaków.

Kolejnym etapem akcji informacyjnej będzie wdrożenie programu profilaktycznego w szkołach podstawowych. Mają one uświadomić uczniom, że jeśli właściciele psów nie będą podejmowali odpowiedzialnych decyzji, jeśli będziemy dalej wyrzucać zwierzęta, schroniska wciąż będą przepełnione tysiącami nieszczęśliwych, niekochanych zwierząt.

Miejska impreza promująca adopcję

Na tym jednak nie koniec, ponieważ już niebawem na przasnyskim „Wembley” odbędzie się duża rozrywkowa impreza z promocją adopcji zwierzaków w tle. W tej chwili miejskie przytuliska pękają w szwach. Niektóre psiaki przebywają tam miesiącami, ponieważ miłośnicy zwierząt robią wszystko, aby kundelki nie trafiały do schroniska, w którym szanse na adopcję lub choćby regularne spacery są niewielkie. Największym problemem jest więc w tej chwili brak domów tymczasowych i adopcyjnych, ale i na to znalazł się sposób. Wszystkie psy zgromadzone w przasnyskich punktach przetrzymań wezmą udział w imprezie miejskiej, dzięki której będą miały szansę na znalezienie nowych domów.

M. Jabłońska


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
2 lat temu

W końcu. Dzieki panie Chrostowski!