Nowoczesne techniki i technologie w rolnictwie – zapraszamy rolników do współpracy z Politechniką Warszawską.

11 lipca 2019 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu odbyła się konferencja pt. „Nowoczesne techniki i technologie w rolnictwie”. Konferencja w głównej mierze dotyczyła wykorzystania nowoczesnej technologii w gospodarstwie rolnym. Dyskutowano na tematy rolnictwa precyzyjnego (smart agri hubs), a także podprzasnyskiego lotniska i wykorzystania jego potencjału.

Pokłosiem konferencji jest propozycja współpracy, skierowana przez przedstawicieli Politechniki Warszawskiej do rolników z terenu powiatu przasnyskiego.

PW prowadzi prace badawczo-rozwojowe na terenie lotniska w Sierakowie w ramach projektu „Poligonu Doświadczalno-wdrożeniowego”. Badanie te dotyczą m.in. rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem dronów. W związku z tym istnieje możliwość współpracy z rolnikami z terenu powiatu przasnyskiego w zakresie wymiany doświadczeń, zgłaszania pomysłów i propozycji oraz wdrażania nowych rozwiązań.

Zapraszamy rolników, przedstawicieli agencji rolniczych i branżowych, instytucji otoczenia agrobiznesu, do kontaktu z Wydziałem Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, gdzie uzyskają Państwo pomoc w nawiązaniu kontaktów z przedstawicielami Politechniki Warszawskiej. Tel. 29-752-22-70, mail: ochronasrodowiska@powiat-przasnysz.pl

Rolnictwo precyzyjne to przede wszystkim stosowanie właściwych środków produkcji we właściwym miejscu, czasie oraz ilościach na polu. Dodatkowo wysokość dopłat jest aktualnie uzależniona od zaawansowania technologicznego, którym posługuje się rolnik

Jak podkreślali prelegenci współczesny rolnik musi być osobą wielozadaniową zdolną poradzić sobie z kryzysowymi sytuacjami w swoim gospodarstwie rolnym. Dzięki zdalnemu zarządzaniu sprzętem jest on w stanie ułatwić sobie pracę oraz radzenie sobie z występującymi w gospodarstwie problemami. Nowoczesne maszyny rolnicze pozwalają chociażby analizować struktury gleby w czasie rzeczywistym.

Dodatkowym ułatwieniem są bezzałogowe statki powietrzne stosowane w rolnictwie, które potrafią badać biomasę, parowanie wody, migrowanie i miarowanie szkód łowieckich, nawożenie i opryski z powietrza oraz wiele innych. Drony pozwalają również pozbywać się szkodników z plonów w sposób biologiczny. Przykładem może tu być zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy za pomocą kruszynka. Biologiczne pozbywanie się szkodników jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze oraz cechuje się najlepszym czasem usunięcia szkodników, często na etapie jaj.


 

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments