W Muzeum Historycznym 20 lipca otwarto okolicznościową wystawę „Wielka Wojna w Przasnyszu”. Ekspozycję o I wojnie światowej w naszym mieście przygotowały wspólnie Muzeum i Fundacja Przasnyska, które wsparła Grupa Rekonstrukcji Historycznych 14 Pułk Strzelców Syberyjskich. Pierwszy raz w Przasnyszu, obok eksponatów i plansz, na wystawie można oglądać też filmy i słuchać nagranych relacji świadków. Wystawa będzie otwarta co najmniej do końca roku.
Z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej w przasnyskim muzeum zaprezentowano specjalną, nowoczesną wystawę. Można na niej poznać przystępnie opowiedziane wydarzenia z historii Przasnysza w okresie I wojny światowej, przedstawione na tle historii Europy i Polski. Narracja rozpoczyna się w momencie, gdy Polska zniknęła z mapy Europy po trzecim rozbiorze w 1795 roku a kończy odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.
Ten szeroki kontekst pozwala lepiej zrozumieć jak wielkie znaczenie dla Polski i dla Przasnysza miała I wojna światowa – informuje Agnieszka Brykner, Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu. W czasie wojny w 1915 roku Przasnysz dwukrotnie – w lutym i lipcu – znalazł się na linii walk toczonych przez Niemcy i Rosję. Miasto zapłaciło bardzo wysoką cenę za dziejący się na naszej ziemi konflikt zaborców. W czasie dwóch wielkich bitew wrogie armie zniszczyły około 70 procent zabudowy Przasnysza, spowodowały trwającą latami zapaść demograficzną i upadek gospodarczy – dodaje Dyrektor.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń współpracująca z Muzeum Historycznym Fundacja Przasnyska zaprojektowała nowoczesną wystawę z elementami multimedialnymi. Zależało nam na tym, żeby uczcić tę ważną i tragiczną rocznicę szczególną ekspozycją. Chcieliśmy zrobić coś poważnego ale w nowoczesnym duchu. Stąd wielkie plansze ze specjalnie zaprojektowanymi grafikami, telewizory z archiwalnymi materiałami i system audio, za pomocą którego można wysłuchać relacji świadków – opowiada Michał Helwak z Fundacji Przasnyskiej, który jako wolontariusz zaprojektował ekspozycję.
Agnieszka Brykner dodaje – Przygotowując wystawę obficie czerpaliśmy nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale też ze skarbnic naszych lokalnych kolekcjonerów – Marka Gadomskiego, Mirosława Krejpowicza, Waldemara Krzyżewskiego, Jarosława Chorzępy. Swoimi unikatowymi zdjęciami i eksponatami wsparł nas także znawca tematu I wojny światowej i przyjaciel Przasnysza, Jacek Furmańczyk z Warszawy.
Wystawa powstała w ekspresowym tempie. W pracę nad nią zaangażowane było prawie 30 osób – wszystkie pracownice muzeum, osoby z Urzędu Miasta, kolekcjonerzy, wolontariusze. Wyprodukowano ją we współpracy publicznej instytucji kultury i organizacji pozarządowej.
Współtworząc tę wystawę realizujemy nasze zobowiązanie z umowy partnerskiej na projekt rewitalizacji Rynku i ratusza, którą zawarliśmy 6 lat temu z Urzędem Miasta, Muzeum i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej – mówi Michał Helwak. Umówiliśmy się wówczas, że Fundacja przygotuje elementy oferty programowej muzeum działającego w wyremontowanym budynku. Od początku prac nad rewaloryzacją ratusza nieodpłatnie współpracowaliśmy z Miastem przy opracowaniu programu funkcjonalnego budynku, tworzeniu studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie. Tą wystawą realizujemy ostatni element naszego zobowiązania.
Wystawa „Wielka Wojna w Przasnyszu” to kolejne przedsięwzięcie unowocześniające ofertę Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Dyrektor Agnieszka Brykner powoli, ale konsekwentnie wprowadza do niego nowoczesne rozwiązania. Od ubiegłego roku Muzeum komunikuje się z odwiedzającymi głównie przez profil na portalu społecznościowym. W czerwcu tego roku Dyrektor złożyła wniosek o dotację unijną na stworzenie multimedialnej wystawy stałej „Złoty wiek Przasnysza”. Jeśli muzeum otrzyma środki, przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 5-12 lat ekspozycja zilustruje okres średniowiecza i renesansu w Przasnyszu m.in. za pomocą projekcji na ekranach wodnych i dotykowych, z wykorzystaniem emiterów zapachu i gier z czujnikami ruchu.
Muzeum Historyczne w Przasnyszu to nowa instytucja kultury prowadzona przez Miasto Przasnysz. Powstało w czerwcu 2013 roku jako następca zlikwidowanego oddziału Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Organizuje m.in. wystawy czasowe, lekcje muzealne, wykłady, koncerty i warsztaty. Działa sześć dni w tygodni. W soboty wstęp na wystawy jest bezpłatny.
Agnieszka Brykner – Dyrektor Muzeum
tel. 694 637 732
Michał Helwak – Fundacja Przasnyska
tel. 791 608 313