Nowi ochotnicy rozpoczęli szkolenie w 5. Mazowieckiej Brygadzie OT.

W piątek, 19 lutego 71 przyszłych terytorialsów rozpoczęło szkolenie w ramach terytorialnej służby wojskowej w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

 

W piątkowy poranek w koszarach stawiło się 71 ochotników, którzy zdecydowali się na czas szkolenia porzucić swoje dotychczasowe życie, wyjść z tzw. „strefy komfortu” i spróbować swoich sił w szeregach mazowieckich terytorialsów. Piątek był dla nich dniem organizacyjnym. Na wstępie każdy z przybyłych na szkolenie ochotników został poddany testowi na obecność koronawirusa oraz badaniu lekarskiemu, odbył szkolenie z zakresu BHP, ochrony informacji niejawnych , ochrony przeciw pożarowej, szkolenie prawne czy szkolenie z obsługi Portalu Informacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej. Tego dnia kandydatom na terytorialsów zostało wydane umundurowanie oraz ekwipunek żołnierza lekkiej piechoty, zobowiązani byli również podejść do egzaminu sprawności fizycznej.

Żołnierze są podzieleni na małe grupy, dbamy też o to żeby na każdym punkcie nauczania były środki do dezynfekcji rąk, oczywiście obowiązkowe maseczki. Wszystko będzie przebiegało w reżimie sanitarnym – mówi por. Bartosz Wileński, dowódca zgrupowania poligonowego.

Pierwsze szkolenie na poligonie mają już za sobą. Po zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego ze znajomości karabinka MSBS Grot otrzymali broń i rozpoczęli swoje pierwsze zajęcia taktyczne na placu ćwiczeń taktycznych Targonie. Przez cały okres szkolenia będą poznawać tajniki zielonej taktyki, elementy medycyny pola walki czy topografii. Dziś ich pierwsze zajęcia na strzelnicy, gdzie wykonają pierwsze strzelania na celność i skupienie z modułowego karabinka Grot. Oprócz bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią żołnierze będą również uczyć się przyjmowania postaw strzeleckich, obsługi broni, ładowania magazynka na czas czy rozkładania i składania karabinka.

Ochotnicy, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem będą szkolić się 16 dni a zwieńczeniem ich szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa. Szkolenie rezerwistów, którzy również w piątek zostali powołani do terytorialnej służby wojskowej będzie trwało 8 dni, jest to tzw. szkolenie wyrównawcze. Zarówno ci po „szesnastce” jak i ci po „ósemce” będą razem szkolić się przez kolejne 3 lata w ramach szkoleń rotacyjnych. Szkolenie podstawowe i wyrównawcze stanowi przepustką do dalszego etapu szkoleń. W pierwszym roku będą to szkolenia indywidualne, ogólnowojskowe obejmujące rozszerzony zakres wiedzy i umiejętności, które ochotnicy zdobyli podczas szkolenia podstawowego i wyrównawczego. Drugi rok to szkolenia specjalistyczne w ramach konkretnej specjalności, np. radiotelefonista, ratownik, saper itp. Trzeci rok to tzw. etap zgrywający pododdział w ramach plutonu.

 

 


 

Źródło 5 MBOT
Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taaaaa
taaaaa
2 lat temu

Wirtualna Polska ( artykuł dzisiejszy) „Z salonu kosmetycznego do biura szefa MON. Kto pracuje u Mariusza Błaszczaka?Natalia Piskorz to znana w Legionowie właścicielka salonu kosmetycznego „Bella”. Ale nie tylko. Od niedawna kieruje pracami biura poselskiego Mariusza Błaszczaka, szefa legionowskich struktur PiS i ministra obrony narodowej. Po pytaniach Wirtualnej Polski o doświadczenie i kompetencje, ze stron internetowych zniknęła przy nazwisku pani Natalii funkcja dyrektorska…Od jakiegoś czasu ryczałt na prowadzenie biura poselskiego wynosi 15 200 zł miesięcznie. Z ryczałtu są pokrywane m.in. wydatki na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, ekspertyzy, usługi telekomunikacyjne, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych itd.”

Xardas
Xardas
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Daleko nie trzeba szukać. W przasnyskim urzedzie właśnie ma miejsce podobna sytuacja.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Dopiero się zorientowałeś, że pisiory rozkradają ten biedny kraj?
Dali gawiedzi po 500 zł, a sami kroją kwoty wielokrotnie większe. Pełowcy zjedli obiad na koszt podatnika za 800 zł i był jazgot na pół Polski. A teraz grube miliony idą bokiem i problemu nie ma.

Borsuk-sie-klania
Borsuk-sie-klania
2 lat temu

Jeszcze długo będziesz piszczał.😂😂😂