Nowe zasady wypłacania chorobowego. Rząd pracuje nad zmianami

Trwają prace legislacyjne dotyczące opłacania przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.

 

We wtorek, 9 stycznia Kancelaria Premiera poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności, przedłożoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Rząd będzie pracował nad wprowadzeniem nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego. Będzie on płacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego dnia nieobecności w pracy. Rada Ministrów debatowała dziś o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych, które będą wdrażać to rozwiązanie – informuje kancelaria.

Najważniejsze założenia nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego:

  • Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni,
  • Rozwiązania dotyczące nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego mają obowiązywać od przyszłego roku.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments