Nowe święto 10 września? Do Sejmu trafił projekt ustawy

Do Sejmu został skierowany projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Nad pomysłem pochyli się komisja kultury i środków masowego przekazu.

 

„W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, jako wyraz naszej świadomości traumy jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, ale także respektu i wdzięczności, że mimo tej traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz nasza wspólną Ojczyznę – stanowi się, co następuje: dzień 10 września ustanawia się Narodowym Dniem wspomnienia gehenny polskich Dzieci Wojny; Narodowy Dzień wspomnienia gehenny polskich Dzieci Wojny jest świętem państwowym” – czytamy w projekcie ustawy.

Nowe święto obchodzone byłoby w związku z przeprowadzonymi 10 września 1943 roku w miejscowości Mosina masowymi aresztowaniami dzieci przez wojska niemieckie.

 

Święto ma zwrócić uwag obywateli na okrucieństwa II wojny światowej, podczas której 2,2 miliona dzieci, w tym około miliona dzieci żydowskich straciło życie, a kilkaset tysięcy zostało rannych i trwale okaleczonych.

„Gehenna Polskich Dzieci Wojny, związana z okrucieństwem II wojny światowej ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, jest niewystarczająco obecna w świadomości współczesnych Polaków mimo, że dotyczy pokolenia naszych dziadów i babć. To oni wówczas stali się najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy, dla których życie ludzie nic nie znaczyło” – napisano w uzasadnieniu ustawy.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments