Nowe rozporządzenie MON. 6 godzin na stawienie się w wojsku albo więzienie

Kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat dla osób które w czasie mobilizacji i wojny trwale uchylają się od czynnej służby wojskowej – weszło w życie nowe rozporządzenie MON.

 

13 stycznia weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wzoru karty powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny. Zmiany we wzorze nie są duże. Zmniejszyła się część pouczenia, lecz wyeksponowano informację o karach za niestawiennictwo się do wojska w czasie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Jakie to kary? „Kto w czasie mobilizacji lub wojny, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy)” – czytamy we wzorze karty powołania.

Kto zaś od służby będzie uchylał się „trwale” będzie podlegał karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 (art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy)”.

W nowym wzorze karty powołania wyjaśnia się też, co kryje się za użytym tam słowem „natychmiast” (w odniesieniu do czasu, w którym należy zgłosić się do wojska). Osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od powzięcia informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się do określonego w tej karcie miejsca stawiennictwa.

W przypadku niemożności stawienia się  miejscu i czasie podanym w karcie, osoba powołana jest zobowiązana powiadomić o przyczynach niemożności stawienia dowódcę jednostki wojskowej, w której ma się stawić. W oznaczonym miejscu stawić musi się niezwłocznie po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej stawiennictwo.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej  z dnia 7  grudnia 2023 r. w sprawie wzoru karty powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny ukazało się w Dzienniku Ustaw pod poz. 2803.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kwinto
Kwinto
1 miesiąc temu

Każdy będzie wolał iść na odpoczynek niż na front

LWPowiec
LWPowiec
1 miesiąc temu
Reply to  Kwinto

I o to chodzi.Tam przynajmniej micha na czas i ochrona przed skutkami wojny.A tak na marginesie, ta ustawa dotyczy tylko tych z przydziałami mobilizacyjnymi, reszta może spać spokojnie.

Świadek Prawdy
Świadek Prawdy
1 miesiąc temu

Bardzo dobrze. Wojsko powinno być wojsko tak jak kiedyś w serialu dokumentalnym Kawaleria Powietrzna . Kapral dawał im rowno po tyłku i to byli żołnierze…

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Iść i ginąć w interesie polityków jak to ma miejsce na Ukrainie. Bogaci i generałowie się bogacą a biedne chłopaki giną jako mięso armatnie, nie mają nawet ciepłych gaci na zimę, nie mówiąc nic o jedzeniu. Wolę sobie powiedzieć te 5 lat ale żyć dalej

Piłat
Piłat
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Najlepsze jest to, że herszt Żydleński czterokrotnie uchylały się od służby wojskowej. Wielki bohater innych wysyła na śmierć.

Świadek Prawdy
Świadek Prawdy
1 miesiąc temu
Reply to  Piłat

I patrz gdy wybuchła wojna , nie uciekł a miał tyle możliwości…

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu

Naiwny jestes. Myslisz ze ten komik siedzi sobie w bunkrze w Kijowie? I ci nieudolni Rosjanie od 2 lat nie moga go bomba wybombic…. ogladaj dalej amerykanskie filmy…

Irek
Irek
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Za tych palantów polityków, którzy do wojny doprowadzają – NEVER !!!

jan kowalski
jan kowalski
1 miesiąc temu

Trzecia noga Tuska szaleje.

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu

Czy panie tez dostana powolanie? Przrciez mamy lewackie jewro uprawnienie?

jan
jan
1 miesiąc temu
Reply to  Boguś

Zachciało im się parytetów równego traktowania i takich samych praw to muszą iść. Żukowska na pierwszy ogień.

Joanna
Joanna
1 miesiąc temu

Brawo. W koncu Polacy zaczna ginac w interesie wschodnich oligarchow z KrainyU a nie tam stare t90 wysylaja za darmoszke

IGNAC
IGNAC
1 miesiąc temu

Pchać się do wojska po kilkutysięczne pensje i emerytury za leżenie i nic nie robienie to jest chmara cwaniaków, a i jeszcze kilkuset tysięczne odprawy
A iść i bronić ojczyzny w przypadku zagrożenia to już pełne pory.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  IGNAC

Czytanie ze zrozumieniem się kłania…
Zawsze możesz się zgłosić po te kilkutysięczne pensje, odprawy i leżeć 🙈

leon
leon
1 miesiąc temu

6 godzin na zjechanie ze zmywakow z Anglii?
to jakis zart!
Z Holandi oderwani ze szklarni w 6 godzin-maja sie zabic gnahac po 250 km/h na niemieckich autostradach?
toz to nebezpieczne
samolotem to juz wogole niemozliwe z kupnem biletu, odprawa, dolotem itp

Mysle ze dwie doby sa optymalne dla tych poza krajem w europie .
6 godzin dla tych w kraju.

Real
Real
1 miesiąc temu

A ja powiem tak , jeśli wprowadzili takie coś to bądźcie pewni że coś wisi w powietrzu o czym my jeszcze nie wiemy… za polityków i ich decyzję nie mam zamiaru umierać, niech Ci złodzieje sami zakładają kamasze i na front

Jan
Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Real

100% racji, ja też nie zamierzam.

***** MON
***** MON
1 miesiąc temu

***** MON i debil z wiejskiej.