Nowe radary pojawią się na drogach powiatu przasnyskiego

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w najbliższym czasie wymieni 100 radarów znajdujących się na polskich drogach. Wybrano urządzenie i lokalizacje. Wśród nich Przasnysz i Chorzele.

 

W 2022 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego wymieni na nowe aż 247 fotoradarów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 24 mln złotych. Obecnie wykorzystywanych jest 430 fotoradarów. Dodajmy, że w powiecie przasnyskim znajdują się cztery z nich. W dwóch miejscach pojawią się nowe urządzenia.

Wymiana istniejących urządzeń ma na celu zwiększenie ich skuteczności i efektywności podczas przeprowadzania działalności kontrolnej. Wybór padł na francuskie urządzenia MESTA Fusion RN, które nie tylko dużo dokładniej mierzą prędkość, ale także pozwalają na wykrywanie innych wykroczeń.

 

Urządzenie zostało już zatwierdzone przez Główny Urząd Miar. Wydano dokument, który potwierdza zgodność z polskimi przepisami metrologicznymi, co oznacza, że  urządzenie może być montowane w naszym kraju i używane przez funkcjonariuszy polskiej policji. Francuski fotoradar samodzielnie potrafi rozpoznać tablice rejestracyjne i automatycznie wykryć przekroczenie prędkości, także w kontekście klas pojazdów. Zasięgiem obejmuje aż 32 samochody na 8 pasach ruchu. Dodatkowo posiada umiejętność wyłapywania „jazdy na zderzaku”, z prędkością utrudniającą ruch, po buspassie, na zakazie, pod prąd, po chodniku oraz pasem awaryjnym.

Zdjęcie wykonane przez nowe maszyny ma przedstawiać w bardzo czytelny sposób zarówno wizerunek osoby, która prowadzi pojazd, niezależnie od panujących w danej chwili warunków pogodowych, jak i numery tablic rejestracyjnych. Dodatkowo możliwa jest rozbudowa o moduły dodatkowe.

 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, mimo zarządzania 430 fotoradarami na terytorium Polski, był bezradny w stosunku do przekraczających prędkość motocyklistów. Kierowcy jednośladów czuli się do tej pory bezkarni, ponieważ zdjęcia robione są z przodu, a więc nie ma szansy, aby było na nich widać tablice rejestracyjne jednośladu. To ma się zmienić, dzięki wymianie urządzeń kontrolujących, które wykonają fotografie także z tyłu.

Pomiary będą pobierane nawet na kilku pasach ruchu jednocześnie, co w większość przypadków nie było dotychczas możliwe.

Główny Inspektor Transportu Drogowego przeprowadził już testy i obecnie szykuje się do montażu 100 nowych urządzeń. Wśród podanych lokalizacji znalazł się Przasnysz (ul. Makowska 150) i Chorzele (ul. Grunwaldzka 3b).

 

j.b.

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rolnik
Rolnik
8 miesięcy temu

„inwestycja” – autor tekstu się wygadał…

MIroslaw
MIroslaw
8 miesięcy temu

w Krzynowłodze by się przydał radar

Samuel
Samuel
8 miesięcy temu

i cyk 24 bańki do FR…