Nowe „psie przystanki” stanęły przy przasnyskich chodnikach. Posprzątaj po swoim pupilu

Nowe „psie przystanki” stanęły m.in na ul.Szkolnej, Gdańskiej, Curie-Skłodowskiej czy Świerkowej. Koszty ustawienia koszy miasto pokryło z wpływów z opłaty rocznej wnoszonej przez właścicieli czworonogów.

 

– Zastanawiają się Państwo, na co w głównej mierze Miasto przeznacza tzw.opłatę za psa, która wynosi 20 zł rocznie od jednego pupila? Przede wszystkim na infrastrukturę poprawiająca czystość w mieście po przasnyskich czworonogach. Jeśli masz psa, a nie uiściłeś jeszcze opłaty – pośpiesz się! To inwestycja w naszą wspólną przestrzeń – zachęca Urząd Miasta w Przasnyszu.

 

29 listopada 2007 r. Rada Miasta w Przasnyszu podjęła uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psów. Roczna stawka wynosi 20 zł od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną.

 

Kto jest zwolniony z opłaty od posiadania psa?

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • Osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;
  • Osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;
  • Osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
  • Podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów;
  • Członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności.

 

 

Warto zaznaczyć, iż Uchwałą Rady Miejskiej w Przasnyszu z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie zwolnienia z opłaty od posiadania psów zwalnia się z przedmiotowej opłaty także:

1) posiadanie psa wziętego ze schroniska dla zwierząt, uprzednio odłowionego z terenu Gminy Miasta Przasnysz,

2) posiadanie psa wziętego z miejsca przetrzymywania wyłapanych zwierząt przed przewiezieniem do schroniska dla zwierząt, uprzednio odłowionego z terenu Gminy Miasta Przasnysz.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati*
Mati*
1 rok temu

Zaraz przyjdzie jakiś jełop i wyciągnie wszystkie woreczki z dozownika… Norma. Ja mam zawsze swoje

allon
allon
1 rok temu
Reply to  Mati*

A kto ponosi opłaty za opróżnienie tych pojemników, my wszyscy podatnicy tak też nie powinno być Masz psa ponoś wszystkie z tym związane opłaty

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Szkoda ze tylko jeden