Nowe przywileje dla asystentów rodziny. Wśród nich dodatek 400 zł do wynagrodzenia

Do końca 2023 roku ma zostać wprowadzona nowelizacja ustawy o asystentach rodziny. Wprowadza ona wiele zmian. Wśród nich jest dodatek do wynagrodzenia, umowa o pracę, a także dodatkowy urlop wypoczynkowy i zwrot kosztów przejazdu.

 

Asystent rodziny to osoba, która udziela pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych, z dziećmi, a także wspiera w dążeniu do poprawy sytuacji życiowej. Może nim zostać osoba, która posiada odpowiednie doświadczenie oraz wykształcenie, a także nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej, prawidłowo wypełnia obowiązki alimentacyjne i nie była skazana za umyślne przestępstwo.

Rząd chce przyznać nowe przywileje dla osób na stanowisku asystenta rodziny. Nowelizacja ustawy, która ma poprawić ich warunki pracy ma zostać przyjęta jeszcze w 2023 roku. W ten sposób zlikwidowane zostaną różnice w zatrudnieniu pomiędzy pracownikiem socjalnym, a asystentem rodziny.

Dzięki temu asystenci rodziny będą mogli liczyć na:

  • Zatrudnienie na umowę o pracę
  • Dodatek do wynagrodzenia w kwocie 400 złotych
  • Dodatkowy urlop wypoczynkowy
  • Zwrot kosztów przejazdu
  • Korzystanie z superwizji.

Rząd ma doprecyzować przepisy dotyczące planu pracy z rodziną oraz wprowadzić wsparcie asystenta dla kobiet w ciąży.

Dodatkowo rodzina, która będzie chciała korzystać ze wsparcia asystenta będzie to mogła robić po złożeniu wniosku bez obligatoryjnego wywiadu środowiskowego, który do tej pory sporządzał pracownik socjalny.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments