Nowe przepisy egzaminu ósmoklasisty: wydłużony czas i zmiany organizacyjne

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od 30 stycznia weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji dotyczące szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

 

Zmiany dotyczą przede wszystkim wydłużenia czasu trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów, co ma wynosić w 2025 roku:

  • język polski – 150 minut,
  • matematyka – 125 minut,
  • język obcy nowożytny – 110 minut.

Według resortu, wydłużenie czasu egzaminu pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem, ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami oraz dokładne sprawdzenie przeniesionych odpowiedzi na kartę.

– Umożliwi to uczniom, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane trudności, na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy przewidują również korzystanie z Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO) przy przeprowadzaniu egzaminu. Dodatkowo, skrócono okres przechowywania protokołów zbiorczych przez okręgowe komisje egzaminacyjne z 2 lat do 6 miesięcy.

W związku ze zmianami, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała szereg dokumentów, m.in. informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, informacje dotyczące organizacji i przeprowadzania egzaminu, a także komunikaty dyrektora CKE dotyczące harmonogramu oraz szczegółowych sposobów dostosowania warunków egzaminacyjnych w roku szkolnym 2024/2025.

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments