Nowe obowiązki dla restauracji, barów i producentów napojów alkoholowych

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stronach rządowych opublikował projekt rozporządzenia dotyczący wprowadzenia nowego obowiązku dla barów, pubów oraz restauracji.

 

Do 21 sierpnia potrwają konsultacje publiczne dotyczące opublikowanego rozporządzenia. Znajduje się w nim zapis o wprowadzeniu obowiązku podawania informacji o zawartości alkoholu dla napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 %. Będą one obowiązkowe dla napojów oferowanych konsumentom finalnym lub zakładom żywienia zbiorowego bez opakowania. Ma to pomóc klientom w świadomym wyborze produktu. Przepisy będą obowiązywać po 60 dniach od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

– Pozwoli to na dostosowanie się restauracji, pubów, barów oraz innych zakładów sprzedaży konsumentom finalnym do projektowanych przepisów przez zaktualizowanie informacji o zawartości alkoholu w napojach alkoholowych oferowanych konsumentom w kartach dań czy innych nośnikach informacji dostępnych w lokalach – czytamy w przygotowanym komunikacie.

 

Nowe rozporządzenie mówi także o oznakowaniu różnych rodzajów środków spożywczych, czyli wprowadzeniu określenia „nalewka” na etykietach napojów spirytusowych.

Resort Rolnictwa uważa, że w obecnych przepisach brakuje informacji, co rozumie się poprzez pojęcie „napój alkoholowy” i kiedy można zastosować pojęcie „nalewka”.

W komunikacie Ministerstwa rolnictwa podano, że napoje, które nie będą spełniały wymagań będą mogły zostać w obrocie jedynie do 31 grudnia 2024 roku.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments