Nowe dane o inflacji w Polsce. Tym razem bez gwałtownego skoku

Inflacja w lipcu wyniosła 15,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. W stosunku do czerwca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4 proc.

 

W porównaniu do lipca 2021 r., ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 15,3 proc., nośników energii – o 36,6 proc., a paliw do prywatnych samochodów – o 36,8 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg. szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do lipca 2021 r. o 15,5%, a w stosunku do czerwca 2022 r. wzrosły o 0,4%.

W lipcu 2022 r. ceny nośników energii wg. szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do lipca 2021 r. o 36,6%, a w stosunku do czerwca 2022 r. wzrosły o 1,3%.

 

Premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu danych GUS, poinformował, że rządowe tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone do końca roku.

– Cieszę się, że nie ma gwałtownego skoku inflacji, ale to jeszcze za wcześnie, żeby odtrąbić jakikolwiek odwrót inflacji – stwierdził szef rządu. Myślę, że podwyższona inflacja będzie także w przyszłym roku, ale wierzę w to, że już w przyszłym roku zacznie być w trendzie opadającym – dodał.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments