Nowa wystawa plenerowa na przasnyskim rynku.

We wtorek 1 grudnia na Rynku Miejskim w Przasnyszu zagości plenerowa wystawa Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920. Do jej oglądania zaprasza Hufiec ZHP Przasnysz im. Janusza Korczaka.

 

Wystawę prezentującą wkład harcerek i harcerzy w zwycięstwo oraz sylwetki wybranych harcerskich bohaterów przygotowała Chorągiew Mazowiecka ZHP w ramach obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. Przedstawia m.in.: udział w walkach 1920 roku harcerskich oddziałów wojskowych, służbę pomocniczą w 1920 roku oraz wybrane sylwetki harcerek i harcerzy, zasłużonych w działaniach wojennych tego okresu.

 

Na 24 wielkoformatowych tablicach w narracyjny sposób, z wykorzystaniem reprodukcji archiwalnych dokumentów i fotografii, można zapoznać się z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej i działań wojennych prowadzonych na Mazowszu w roku 1920.

Ekspozycja podkreśla również fenomen “orląt płockich” w harcerskich mundurach. Wśród odznaczonych przez Marszałka Piłsudskiego obrońców znaleźli się płoccy harcerze Jan Gołkowski, Stefan Górzyński, Klemens Jędrzejewski, czterokrotnie ranny Józef Kaczmarski, Wiktor Łebkowski, Stefan Łoś, Bohdan Maciejowski, Jan Wichrowski, Stanisław Wojciechowski, Jerzy Zapaśnik, oraz najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych – jedenastoletni Tadzio Jeziorowski, uczeń płockiej Małachowianki. Pośmiertnie odznaczeni zostali Antolek Gradowski i Stefan Zawidzki.

Udział harcerzy w obronie Płocka, to tylko element ich udziału w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponad 20 tysięcy członków Związku Harcerstwa Polskiego zgłosiło się do Armii Ochotniczej. Wiele oddziałów uzyskało prawo używania nazwy „harcerski”, jak 6. Ochotniczy Pułk Harcerski, a w dowód uznania dla zaangażowania i postawy tysięcy harcerzy w walce o niepodległość krzyż harcerski, który był jedyną cywilną odznaką dozwoloną do noszenia na mundurze wojskowym.

Wystawę będzie można oglądać przez cały miesiąc do 31 grudnia 2020 r.

 

ren


 

Źródło ZHP
Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Więcej betonu na betonowym rynku

Waldemar
Waldemar
1 rok temu

Bardzo dobra i pouczająca wystawa. Oglądałem i podziwiałem. Brawo Harcerze.
Jak widać, Rynek jest potrzeby w taki stanie jakim jest.