29 stycznia na posiedzeniu rady miejskiej w Radomiu odbyła się premiera książki Przemysława Prekiela – biografia Stanisława Kelles – Krauza, wybitnego radomskiego socjalisty i lekarza, radnego, przewodniczącego rady miejskiej, senatora RP, więźnia Sachsenhausen, ambasadora Polski w Danii, wiceprezesa PCK.
Książka jest pierwszą jaka ukazała się staraniem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w ramach cyklu: Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia.
– Wszystko zaczęło się od Marii Kelles-Krauz, żony Stanisława, która była pierwszą przewodnicząca rady miejskiej w Radomiu i pierwszą w ogóle kobietą w Europie na tej funkcji, w 1919 roku, ale stwierdziłem, że dużo więcej materiałów jest o jej mężu, który nie miał do tej pory żadnej biografii. Publikację tej książki zaproponowałem dyrekcji Muzeum we współpracy z radomskim radnym – mówi nam autor biografii Przemysław Prekiel.
Przasnyszanin biografistyką działaczy niepodległościowej PPS interesuje się jak mówi „od zawsze”. Przy pracy nad biografią radomianina wykorzystał ogrom materiałów. – Te zgromadzone są w Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Archiwum Państwowym w Radomiu i Kielcach, poza tym korzystałem z Archiwum Akt Nowych, Archiwum MSZ, Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prasy, wspomnień, artykułów – wymienia.
– Bohater mojej książki pozostawił po sobie dużo, dotarłem do rodziny, do Kazimierza Kelles-Krauz, który dziś mieszka i pracuje w Hongkongu, ale spotykaliśmy się w Warszawie, przyjechał też specjalnie na premierę książki do Radomia, przekazał mi wiele rodzinnych pamiątek – dodaje i zachęca do zapoznania się z biografią. Tę, na ten moment można kupić w Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Muzeum Historii Radomia. Planowane jest także spotkanie autorskie w Przasnyszu.
– Zachęcam. Nasi mieszkańcy mogą na przykładzie Radomia, również miasta byłego zaboru rosyjskiego, zobaczyć, jak rozwijał się bunt młodego człowieka, jak rozwijał się jego patriotyzm i wspaniała postawa w walce o niepodległość, a następnie praca w samorządzie miejskim w II RP – stwierdza.
ren