Nowa forma usług społecznych od 1 listopada – usługi sąsiedzkie

Od najbliższego miesiąca wchodzi w życie nowa forma usług społecznych, w postaci usług sąsiedzkich. Sąsiedzi będą mogli odpłatnie pomóc przy zrobieniu zakupów, czy sprzątaniu mieszkania.

 

Od 1 listopada wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Ma ona wprowadzić formę usług społecznych, czyli tak zwane usługi sąsiedzkie.

– Wprowadzenie usług sąsiedzkich przyczyni się do rozwoju usług społecznych, głównie dla osób starszych, które wymagają np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania, ale nie wymagają jeszcze pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na ten cel samorządy gminne otrzymają wsparcie z przeznaczeniem dla osób po 65. roku życia.

– Gminy będą mogły otrzymać wsparcie na realizację usług sąsiedzkich dla mieszkańców w wieku 65 lat i więcej w ramach kolejnej edycji Korpusu Wsparcia Seniorów na rok 2024. Środki planowane na ten cel to blisko 30 mln zł – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Samorządy gminne będą decydowały, czy organizując na swoim terenie usługę sąsiedzką będą chciały skorzystać z możliwości jej zlecenia organizacjom społecznym.

– Gmina będzie mogła zadecydować, czy organizując na swoim terenie usługę sąsiedzką będzie korzystać z możliwości jej zlecenia organizacjom pozarządowym. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości, samorząd będzie decydował o formie podejmowania współpracy z opiekunami-sąsiadami. W większości przypadków podstawą takiej współpracy będzie umowa zlecenia lub wolontariat – dodaje ministerstwo.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments