Nowa bieżnia w Jednorożcu przeszła testy. Badaczom pomagały… jednorożce

Zespół Certyfikacji Sprzętu i Badań Nawierzchni Sportowych prowadził badania na terenie obiektu sportowego w Jednorożcu. Badaczom pomagały… jednorożce.

 

Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że kilka dni temu Zespół Certyfikacji Sprzętu i Badań Nawierzchni Sportowych prowadził badania na terenie obiektu sportowego w Jednorożcu.

– Przeprowadziliśmy badanie nawierzchni lekkoatletycznej w zakresie amortyzacji siły wraz z odkształceniem pionowym, oporu poślizgu mokrej nawierzchni, oceny jej równości, grubości oraz odprowadzenia wody opadowej z areny stadionu – informuje instytut.

 

– Amortyzacja siły oraz odkształcenie pionowe to dwie najważniejsze cechy nawierzchni świadczące o dynamice nawierzchni. Amortyzacja siły przez nawierzchnię świadczy o zdolności do absorbowania przez nią energii wytworzonej podczas bezpośredniego kontaktu pomiędzy stopą lekkoatlety a nawierzchnią. Odkształcenie pionowe z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika, jest to druga po amortyzacji istotna właściwość nawierzchni. Jeśli odkształcenie pod stopą zawodnika jest zbyt wysokie, stanowi ono stratę energii kinetycznej i może zmniejszyć oczekiwane osiągnięcia sportowca. Odkształcenie pionowe mówi nam o tym, jak bardzo nawierzchnia elastyczna ugnie się pod ciężarem zawodnika. Obie te cechy są istotne nie tylko z punktu widzenia uzyskiwanych rezultatów, ale także odpowiednie ich wartości sprzyjają bezpieczeństwu zawodnika – tłumaczą.

Badacze ocenili bieżnię okrężną wraz z istniejącymi rozbiegami na przebudowywanym stadionie gminnym w Jednorożcu. Badania te mają posłużyć jako potwierdzenie właściwości techniczno – użytkowych nawierzchni lekkoatletycznej.

W trakcie badań nie mogło zabraknąć jednorożców, które „z zaangażowaniem uczestniczyły w przeprowadzanych testach”.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kaziu
Kaziu
30 dni temu

Czekamy na badanie bieżni w Chorzelach